ویژگی‌های شخصیتی دینانی و اعوانی از نگاه محقق‌داماد، صالحی و ...

آیت‌الله محقق داماد از اساتید حوزه و دانشگاه گفت: استاد دینانی و استاد اعوانی دانش و بینش را توامان دارند و اهل علم و فکر و دارای صفا هستند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسم نکوداشت دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر غلامرضا اعوانی با عنوان «سالکان فکرت و حکمت» که بعدازظهر امروز در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، آیت‌الله محقق داماد، سیدعباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاگرد استاد دینانی، دکتر ضیاء موحد استاد منطق دانشگاه و منوچهر صانعی دره‌بیدی سخنرانی کردند.

محقق داماد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دو استاد را داشتن صفا و اهل علم و فکر دانست و گفت: این شهادت، شهادت نیم قرن آشنایی با این اساتید است که در این مدت بی‌صفایی از ایشان ندیدیم و خداوند موقعیت‌های زیادی به آنها داده و بهترین استادها را نصیب‌شان کرده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که «استاد دینانی کسی است که همواره انس با قرآن دارد» گفت: او در هر سخن فلسفی خود بعید است از آیات قرآن استفاده نکند. او حکمت، علم، تخصص و دانش را با تواضع جمع کرد و مظهر تواضع است که یک ذره غرور و تکبر در او ندیدم.

وی همچنین درباره استاد اعوانی نیز گفت: او نیز شخصیتی باصفا و اهل دانش و بینش است که در ایران همانند او کسی سراغ ندارم که آشنا به اصطلاحات اسلامی به چند زبان باشد.

همچنین سیدعباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که مدتی در مشهد شاگرد استاد دینانی بوده است، در بیان ویژگی‌های وی گفت: استاد دینانی طلسم تدریس علنی فلسفه را در مشهد شکستند، جایی که سال‌ها جریان ضدعقل‌گرای خراسان بر آنجا هیمنه داشت و کسی جرات درس فلسفه گفتن نداشت.

وی افزود: استاد دینانی در سال 58 درس علنی فلسفه را در خراسان پایه‌گذاری کرد و یکی از ویژگی‌های او بیان فلسفه به زبان روان و آسان بود که تلاش نداشت فلسفه را لایه‌پیچی و رموزپیچی کند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استاد دینانی اجازه می‌داد شاگردان حتی کودکان‌ترین سوالات فلسفی را بدون تکلف بیان کنند و ساعت‌ها به سوالات آنها پاسخ می‌داد. او علاقه‌مندان به فلسفه اسلامی را در جهان متنعم کرده است.

صالحی همچنین درباره ویژگی‌های استاد اعوانی نیز گفت: او آشنا به چند زبان زنده دنیاست که آنها را به خوبی می‌داند و استاد اعوانی ترکیبی از چند ویژگی مختلف است و او استاد و نگهبان فلسفه اسلامی در محیط‌های بین‌المللی و افتخاری برای فلسفه اسلامی است.

همچنین دکتر ضیاء موحد استاد منطق دانشگاه تهران نیز طی سخنانی کوتاه یادآور شد: این دو استاد خانه‌های فرهنگ هستند و با برشمردن چند ویژگی از آنها نمی‌توان تعریف کاملی از این دو بزرگوار ارائه داد.

سخنران آخر بخش نخست مراسم نکوداشت سالکان فکرت و حکمت، منوچهر صانعی دره‌بیدی بود که با اشاره به مدت زمان آشنایی خود با استاد دینانی و اعوانی به بیان این موضوع پرداخت که فلسفه اسلامی فقط در کشور ایران مطرح بوده است، گفت: در کشورهای عربی فقط کندی را در فلسفه داریم که او هم یهودی بوده است و فقط عربی را می‌دانست بنابراین در کشورهای اسلامی غیرایرانی هم خبری از فلسفه اسلامی نیست، بلکه تعبیر فلسفه اسلامی یعنی فلسفه ایرانی.

این استاد فلسفه خاطرنشان کرد: ساختار فلسفه اسلامی ساختار تئولوژیک دارد و بنیادش الهیات است و به لحاظ جغرافیایی این فلسفه ایرانی و به لحاظ محتوا الهی است.

صانعی دره‌بیدی تصریح کرد: فلسفه اسلامی که مبنای آن قرآن می‌باشد، وقتی در دست ایرانی‌هاست شخصیت‌هایی همچون ملاصدرا، علامه طباطبایی، دینانی و اعوانی تربیت می‌کند و وقتی دست عرب‌ها می‌افتد کسی مثل بن‌لادن بیرون می‌آید.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که فلسفه اسلامی غنی‌تر شود و از حالت تکراری نجات پیدا کند.

انتهای پیام

کد N170702