افضلی فرد مطرح کرد:

احتمال دعوت از صالحی برای حضور در کمیسیون اصل 90 مجلس/ بحث درباره جابجایی ها

اصل 90

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه شکایت برخی اشخاص حقیقی و حقوقی از سازمان انرژی اتمی بخاطر اخراج دانشمندان هسته ای در این کمیسیون بررسی می شود، گفت: به دلیل اهمیت موضوع، این شکایت با اولویت در کمیسیون بررسی می شود.

«مصطفی افضلی فرد» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره شکایت افراد حقیقی و حقوقی به ویژه تعدادی از نمایندگان مجلس از سازمان انرژی اتمی افزود: رییس سازمان انرژی اتمی برای ارایه توضیحاتی درباره جابجایی یا بیرون کردن تعدادی از نیروهای این سازمان، به کمیسیون اصل 90 دعوت خواهد شد.

وی ادامه داد: از علی اکبر صالحی به همراه شاکیان در این زمینه برای حضور در کمیسیون اصل 90 دعوت می شود تا طرح موضوع صورت گیرد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من امروز با شاکی ها در این زمینه صحبت کردم و آنها گفته اند که مستنداتی در اختیار دارند که نشان می دهد اخراج دانشمندان هسته ای صورت گرفته است، اما باید شاکیان مستندات خود را به کمیسیون ارایه دهند و آقای صالحی نیز در کمیسیون اصل 90 حضور یابد و سپس طرح موضوع شود و در نهایت کمیسیون در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه به دلیل حجم زیاد پرونده های در دست بررسی کمیسیون اصل 90 احتمال بررسی این شکایت درهفته جاری بسیار کم است، خاطر نشان کرد: از آنجا که این موضوع جزو پرونده های الویت دار است، سعی می کنیم تا پیش از پایان سال جاری از رییس سازمان انرژی اتمی برای حضور در کمیسیون اصل 90 دعوت کنیم و در غیراین صورت این موضوع به نخستین جلسه کمیسیون در سال آینده موکول می شود.

افضلی فرد ادامه داد: از آنجا که این موضوع بار امنیتی دارد و جزو خط قرمزها و مسایل حساس خطیر و مساله ساز برای نظام و مردم است، باید این موضوع را در اولویت بررسی قرار دهیم تا زودتر به نتیجه برسیم.

«محمدعلی پورمختار» رییس کمیسیون اصل 90 مجلس نیز در پاسخ به سوال خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره حضور رییس سازمان انرژی اتمی در جلسه این کمیسیون اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون اصل 90 این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: نمی توان به رسانه ها اعتماد کرد، پس باید سخنان و مستندات آقای صالحی را در این زمینه شنید و سپس تصمیم گرفت.

به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی به تازگی برخی اظهارات مبنی بر انجام تعدیل نیرو در این سازمان را دروغ و بی پایه دانسته و گفته بود: این که گفته می شود یکسری از نیروهای سازمان انرژی اتمی اخراج شده اند از اساس دروغ و بی پایه است.

معاون رییس جمهوری، تعداد کارکنان سازمان انرژی اتمی اعم از رسمی و شرکتی را 15 هزار نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد تقریبا پنج هزار نفر نیروهای رسمی و استخدام دولت هستند که به هیچ وجه نمی توان آنها را اخراج کرد.

صالحی افزود: 10 هزار نفر شرکتی نیز با این سازمان همکاری می کنند که قراردادهای آنها به صورت سالانه منعقد می شود و در واقع در پایان هر سال یا به این تعداد افزوده یا از این تعداد کاسته می شود.

وی با بیان اینکه تمام جنجال های سیاسی بر سر وضعیت همکاری با 6 نفر از نیروهای سازمان است، توضیح داد: هیچ یک از این 6 نفر استخدام سازمان انرژی اتمی نیستند که سه نفر از آنها در سمت خود ابقا شدند و یک نفر نیز تا چند هفته پیش مشغول به کار بود.

وی اضافه کرد: این فرد بنا به تمایل شخصی خود که خواهان همکاری با یکی از معاونان جدید سازمان انرژی اتمی نبود، از ادامه کار در این سازمان خودداری کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: البته از وی خواستیم که به عنوان مشاور با ما همکاری کند اما تمایل فردی نداشت.

صالحی ادامه داد: دو نفر دیگر هم که از نیروهای شرکتی هستند تنها با تغییر مسوولیت روبرو شدند؛ هفته گذشته من از آنها خواستم پیشنهادهای خود را برای حوزه های همکاری اعلام کنند که هنوز منتظر هستم.

سیام**9103**1535
کد N170687