یک رسانه عربی مطرح کرد؛

شورای همکاری خلیج فارس در آستانه فروپاشی و احتمال اقدامات تخریبی متقابل

آفریقا و خاورمیانه

یک رسانه سوری با اشاره به افزایش تنش میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس این شورا را در آستانه فروپاشی دانست و از احتمال اقدامات خرابکارانه متقابل میان کشورهای عضو آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه دام پرس در مطلبی با عنوان "شورای همکاری خلیج فارس در آستانه فروپاشی و احتمال عملیاتهای خرابکارانه متقابل میان این کشورها" آورده است: کشورهای امارات متحده عربی ،عربستان سعودی و بحرین علت فراخوانی سفیران خود از دوحه را عدم پایبندی قطر به توافقنامه های داخلی شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند، اما مسئولان قطری علت آن را به دلایلی خارج از شورای همکاری خلیج فارس مربوط دانستند.

این پایگاه می نویسد: منابع آگاه عربی علت اصلی این اقدام ریاض،منامه و ابوظبی را در فراخواندن سفیران خود، نفوذ شبکه های تروریستی و سلاح به کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات و نیز کویت که همچنان سفیر خود را از قطر فرا نخوانده است و همچنین روابط قطر با اخوان المسلمین و شاخه بین المللی آن مربوط می دانند.

دام پرس در ادامه آورده است: اخوان المسلمین تفکری مغایر با تفکر وهابی در عربستان سعودی دارد و روابط خوبی با اماراتی ها که بارها از دخالت قطر در امور داخلی خود شکایت کرده اند ندارند به ویژه اینکه منابع اماراتی از دستگیری یک شبکه مخرب وابسته به قطر هم خبر داده بودند.

این منابع اعلام کردند: سیطره آل سعود بر گروههای تروریستی تکفیری در سوریه، حکام قطر را به دخالت قوی در امور داخلی مصر و حمایت از گروههای مورد حمایت اخوان المسلمین وادار کرد.قطر همچنین هر از گاهی رژیم بحرین را تهدید کرده است.

منابع آگاه افزودند: روند تحولات کنونی شورای همکاری خلیج فارس را در آستانه فروپاشی قرار داده است و فرا خواندن سفیران این سه کشور از دوحه اولین گام در این زمینه است.شورای همکاری خلیج فارس به سوی از هم گسیختگی و دشمنی میان کشورهای عضو آن حرکت می کند.

دام پرس به نقل از منابع مذکور آورده است: رویارویی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تبعات بزرگ و موثری به دنبال دارد و بر کل حوادث منطقه تاثیرگذار است و بعید نیست که این کشورها صحنه عملیاتهای خرابکارانه متقابلی شود که درها را به سوی تروریستهایی که سعودی ها و قطری ها آن را تربیت کرده اند، باز می کند.