ویلیام هیگ: اعزام نیرو به کریمه اشتباه جدی روسیه بود

بحران92,ویلیام هیگ

تهران-ایرنا-ˈویلیام هیگˈ وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه گفت : اعزام نیروهای روسیه به شبه جزیره کریمه اشتباه جدی محاسباتی بود که مسکو را با تبعات اقتصادی فراوانی مواجه می کند؛ مگر اینکه راهکاری دیپلماتیک برای حل آن یافته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، هیگ یادآور شد کشورهای اروپایی می توانند به جای استفاده از گاز روسیه گاز مورد نیاز خود را از آمریکا یا جای دیگری تامین کنند.

وی در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی تاکید کرد که همه پرسی درکریمه برای پیوستن این شبه جزیره به روسیه 16 مارس (26 اسفند) بسیار زود و پیش از موعد است.

وی افزود: جهان نمی تواند این همه پرسی را انتخاباتی آزاد بداند.

هیگ این اظهارات که روسیه به عصبانیت غرب در مورد اقداماتش در کریمه توجهی نمی کند را رد کرد و گفت : به نظر من روس ها به واکنش های بین المللی در مورد اقدامات خود بسیار توجه دارند و واکنش ها قوی است.

هیگ ادامه داد: اگر به راهکار دیپلماتیک دست نیابیم باید منتظر تبعات اقتصادی و تجاری فراوانی باشیم. تدابیر محتمل از جمله توقیف ویزا و ممنوعیت سفر بسیار جدی است و این واکنش ها نشان می دهد اعزام نیروهای روسیه به شبه جزیره کریمه اشتباه محاسباتی بوده است.

هیگ تصریح کرد: با آنکه هنوز درگیری مسلحانه ای صورت نگرفته است، فقدان پیشرفت در مذاکرات می تواند خطر واقعی جنگ افروزی واقعی را در پی داشته باشد.

اروپام**9157 ** 1064
کد N170627