اف بی آی احتمال عملیات تروریستی در هواپیمای مالزی را بررسی می‌کند

سیاسی

دولت مالزی تحقیقات در خصوص احتمال وقوع یک حمله تروریستی در رابطه با ناپدید شدن هواپیمای مسافربری این کشور را آغاز کرده و از حضور ماموران پلیس اف بی آی آمریکا در این تحقیقات خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اوایل روز شنبه هواپیمای مسافربری پرواز MH37O شرکت هواپیمایی مالزی جایی میان ساحل شرقی مالزی و ساحل جنوبی ویتنام از رادار ناپدید شد و تیم‌های تجسس همچنان در جستجوی این هواپیما هستند. شرکت هواپیمایی مالزی اعلام کرده نگران وقوع بدترین حادثه برای این هواپیما است.

دولت مالزی اعلام کرده در حال انجام تحقیقات درباره چهار تن از مسافران هواپیمای بویینگ 777 می‌باشد. گفته شده دستکم دو مسافر این هواپیما گذرنامه‌های اروپایی دزدی داشته‌اند.

هشام‌الدین حسین، وزیر حمل و نقل مالزی به خبرنگاران گفت: به صورت همزمان سازمان اطلاعاتی ما فعال شده و واحدهای ضدتروریستی همه کشورهای مربوطه در جریان قرار گرفته‌اند.

رسانه‌های آمریکایی گفتند، پلیس اف بی ‌آی آمریکا ماموران و کارشناسان فنی خود را برای کمک به این تحقیقات اعزام کرده است.

مقامات آمریکایی به روزنامه لس‌آنجلس تایمز گفتند تلاش می‌کنند تا مشخص سازند آیا تروریست‌ها با ناپدید شدن این هواپیما ارتباط داشته‌اند یا خیر اما تاکید کردند هنوز شواهدی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.

یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا به این روزنامه گفت: این که برخی مسافران گذرنامه‌های دزدی داشته‌اند به این معنی نیست که آنها تروریست بوده‌اند. ممکن است آنها چیزی بیش از چند دزد نبوده باشند.

یکی از دست‌اندرکاران تیم جستجو در یک نشست خبری در کوالالامپور گفت: علائمی روی دستگاه رادار وجود دارند که نشان می‌دهند، بوئینگ ۷۷۷ پیش از آنکه ناپدید شود، مسیری خلاف جهت را در پیش گرفته است. این احتمال مطرح شده که شاید هواپیمای ناپدید شده در حال بازگشت از مسیر اولیه به سوی فرودگاه اصلی بوده است.

این خبر در حالی اعلام شده که بنا بر یافته‌های قبلی، خلبان این هواپیما چند دقیقه پیش از ناپدید شدن، در تماس خود با برج مراقبت به بروز هیچ‌گونه مشکلی اشاره نکرده و همچنین هیچ درخواستی مبنی بر کمک اضطراری از هواپیما به تیم کنترل پرواز ارسال نشده است. گفته می‌شود خلبان این هواپیما با تجربه بوده و هنگام ناپدید شدن هواپیما نیز مشکل آب و هوایی در منطقه وجود نداشته است.

اطلاعات منتشرشده از سوی تیم عملیات جستجو تا کنون در مواردی ضد و نقیض بوده است. پیش از این گزارش شده بود، احتمالا دو فرد مظنون در میان مسافران این هواپیما بوده‌اند، اما وزیر حمل و نقل مالزی روز یکشنبه از وجود چهار فرد مظنون در این هواپیما خبر داد. اندکی پس از اعلام این خبر، سازمان حمل و نقل هوایی مالزی گفت که تحقیقات همچنان بر سر وجود دو فرد مظنون در حال انجام است.

یافته‌های اولیه حاکی از آن هستند که این دو مرد با پاسپورت‌های ربوده شده یک شهروند اتریشی و یک شهروند ایتالیایی سوار هواپیما شده‌اند. این دو همچنین بلیت‌های خود را با این پاسپورت‌های جعلی و به طور همزمان خریده‌اند.

به گفته هشام‌الدین حسین، وزیر حمل و نقل مالزی، سازمان‌های امنیتی کشور و یگان‌های مبارزه با تروریسم وارد جریان تحقیقات شده‌اند و آمریکا نیز شماری از مأموران "اف بی آی" را برای پیشبرد تحقیقات به تیم جستجو اضافه کرده است.

یک مقام آمریکایی به روزنامه "لس‌انجلس تایمز" گفته است که در حال حاضر احتمال یک پس‌زمینه بالقوه تروریستی وجود دارد و از آنجا که چند شهروند آمریکایی نیز در این هواپیما بوده‌اند، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال بررسی این موضوع هستند.

این روزنامه به نقل از مقامات دولت آمریکا نوشته است که مأموران "اف بی آی" قرار است ویدئوهای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته در فرودگاه مبدأ در کوالالامپور را ارزیابی کرده و همچنین تصاویر مسافران را با داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی برای شناسایی اعضای احتمالی گروه‌های افراطی تطبیق دهند.

یک کارشناس امنیتی مالزی ناپدید شدن این بوئینگ ۷۷۷ مسافربری را با سقوط هواپیمای پان آمریکن ۱۰۳ بر فراز شهر لاکربی در سال ۱۹۸۸ مقایسه کرده است. در آن زمان این هواپیما با ۲۶۱ مسافر بدون هیچ‌گونه پیش‌زمینه‌ای به ناگهان از روی رادار ناپدید شد. بعدها مشخص شد که یک بمب در این هواپیما منفجر شده و تمامی سرنشینان آن کشته شده‌اند.

با این همه وزیر حمل و نقل مالزی نسبت به حدس و گمان‌های زودهنگام هشدار داده است.

نحوه ناپدید شدن این هواپیما هم‌اینک تبدیل به یک معما شده‌، زیرا در ۹۹ درصد موارد هواپیماها به هنگام بلند شدن یا فرود آمدن سقوط می‌کنند و سقوط هواپیمای در حال پرواز در آسمان اتفاقی نادر است.

به گفته کارشناسان، چنانچه این هواپیما در آسمان دچار مشکلی حاد نظیر از کارافتادن موتور هم می‌شد، باز این وضعیت عاملی برای سقوط آنی بوئینگ نمی‌بود و خلبان فرصت کافی برای ارسال اعلام وضعیت اضطراری می‌داشت.

بسیاری از خویشاوندان مسافران بوئینگ ۷۷۷ همچنان در فرودگاه پکن در انتظار شنیدن خبری در مورد این هواپیمای ناپدید شده هستند.

انتهای پیام

کد N170311