هاشمی رفسنجانی: احزاب ضربه گیر نظام هستند/ دلم برای مرزبانان ربوده شده سوخت، این چه مرزداری است؟

فارس نوشت:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش احزاب در نظام جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: احزاب در نظام جمهوری اسلامی ضربه‌گیر نظام هستند.
هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دومین نشست دست‌اندرکاران حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن خوشامدگویی به همه میهمانان و تبریک به آقایان میرزاده و لاریجانی برای تصمیم‌گیری در زمینه نقشه جامع توسعه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شاهد هستیم که بودجه‌های فراوانی در این امر صرف می‌شود اما با تشکیل نهضت مدرسه‌سازی موجب شد مدرسه‌ها را مردم بسازند چرا که در این صورت مردم می‌دانند چه می‌خواهند و بنابراین می‌توانند پاسخگوی نیاز خود باشند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ملاقات خود با معاون وزیر خارجه سوئد اظهار داشت:‌ در ملاقاتی که اخیراً با وی داشتم معاون وزیر خارجه سوئد از حضور ایرانی‌ها در سوئد راضی بود و با وجود آنکه گفت تعدادی از ایرانیان مقیم در سوئد با ایران مخالفت دارند اما از این امر نگران بود که مبادا در ایران اوضاع مساعد شود و آنان به ایران بازگردند بنابراین حقیقت این است که سرمایه‌های کشور نیروهای انسانی هستند که امیدوارم بتوانیم از آنان استفاده کنیم هر چند که این امر را نباید از یاد ببریم که نیروهای تربیت‌شده‌ای در کشور وجود دارند که اگر میدان پیدا کنند خود را بهتر از قبل نشان خواهند داد.

او با اشاره به نقش احزاب در نظام جمهوری اسلامی احزاب ضربه‌گیر نظام هستند که اگر درست عمل می‌کردیم و به احزاب میدان می‌دادیم تا خود در کشور فعالیت کنند، نظام آسیب نمی‌دید و هر دولتی می‌توانست با اتکا به نظام حزبی در انتخابات با رقبای خود به رقابت بپردازد.
او با اشاره به سال‌های اولیه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در کشور گفت: ما در آن زمان احساس کردیم با توجه به جمعیت کمی که در دانشگاه‌های دولتی وجود دارد عده فراوانی از تحصیل محروم می‌مانند و به نوعی اتلاف منابع است بنابراین کار سختی بود اما تصمیم گرفتیم که دانشگاه آزاد تاسیس شود که یک ریسک بزرگ بود چراکه در آن زمان تاسیس دانشگاه آزاد بدون کمک دولت صورت گرفت و اگر دولت پول داشت باید بابت توسعه می‌داد اما تلاش کردیم تا به نیاز مردم جواب دهیم و خدمتی را انجام دهیم .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید میدان واقعی به افراد داده شود، گفت: در زمانی بزرگترین مشکل کشور ترافیک بود و تصمیم به تاسیس مترو گرفتیم که برخی در آن زمان آن را لوکس می‌خواندند و با آن مخالفت می‌کردند و پس از دو ساعت بحث و گفت‌وگو موفق شدیم 13 رای را از 21 وزیر بگیریم که اکنون شاهد تراکم مردم در مترو هستیم.

او با بیان اینکه دولت باید تسهیلات لازم را ارائه دهد،گفتکرد: در دولت خودمان تسهیلات ارائه می‌دادیم و یا با تاسیس رشته‌ها به آسانی موافقت می‌کردیم و این وظیفه ما بود. اکنون شاهد هستیم که یک مدرسه تأسیس می‌شود و در صدا و سیما از آن تقدیر می‌شود در حالی که دانشگاه آزاد بدون اتکا به حمایت دولت 600 مدرسه متوسطه ساخته است.
او ادامه داد: توقعی که از وزرایی که اکنون بر سر کار هستند این است که موانع را از سر راه بردارند چراکه ما از بخش خصوصی خرده‌پا که کمتر نیستیم در صورتی که مجموعه عظیمی در اختیار داریم که برای اداره کشور که از 10 میلیون فارغ‌التحصیل کشور حدود 5 میلیون عضو دانشگاه آزاد اسلامی هستند و حدود 50 هزار استاد کادر آموزشی و کارمند از جمله اقداماتی است که دانشگاه آزاد اسلامی در راستای خدمت‌رسانی به مردم انجام داده است.
او با بیان اینکه دانشگاه آزاد برای اقدامات خود مالیات می‌پردازد، گفت: دانشگاه آزاد بدون کمک گرفتن از دولت توانسته است خدماتی را به کشور انجام دهد که با این شرایط که باری بر دوش دولت نمی‌گذارد و بار دولت را سبک می‌کند بنابراین توقع داریم که دولت نقش ما را بفهمد البته منظورم از ما شما اعضای دانشگاه آزاد هستید و خودم را نمی‌گویم چرا که راهی را که طی می‌کنید ممکن است نقص و اشکالاتی داشته باشد اما به هر حال این حرکت باید با کمک شما اعضای دانشگاه آزاد ادامه پیدا کند که این امر قابل تحقق است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید بتوانیم اعتبار جهانی داشته باشیم و یکی از کشورهای همسایه پیشنهاد داده تا زمینه‌ای فراهم کنیم تا یک دانشگاه بین‌المللی را با همکاری دولت تشکیل دهیم.
هاشمی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد برخی مقامات دولتی با کوتاه نظری به مسائل نگاه می‌کنند که شاید حسادت هم همراه باشد اما این امر درستی نیست و باید بحث کمک، دستگیری و همکاری وجود داشته باشد.
هاشمی با اشاره به گروگان گرفته شدن 5 مرزبان ایرانی گفت: من اخیرا فیلمی را دیدم که دلم سوخت نمی‌دانم این فیلم واقعیت دارد یا خیر اما محتوای این فیلم به این صورت بود که سه چریک مرزبان را در خواب دستگیر می‌کنند دست و پای آنان را می‌بندند وسایل آنها را می‌برند و آنان را به گروگان می‌گیرند در حالی که کار دولت مرزداری است اما این چه مرزداری است.
او با بیان اینکه امنیت باید جدی گرفته شود، گفت: چگونه است که قاچاقچیان وارد کشور می‌شوند این گونه اقدامات را انجام می‌دهند بنابراین باید مواظب باشیم و قراردادن 5 مرزبان ایرانی با فاصله دور از هم که دستشان به جایی نمی رسد،‌درست نیست.
هاشمی با اشاره به اختصاص 5 هزار میلیارد تومان در بخش توسعه بخش خصوصی گفت: دولت باید این امر را جشن بگیرد که یک موسسه غیر دولتی توانسته است چنین اقداماتی را انجام دهد و همانگونه که فاضل در سخنان خود به تاسیس دانشگاه هاروارد توسط یک کشیش اشاره کردند، من امیدوارم دانشگاه آزاد بتواند به مدارج بالا برسد.

او با انتقاد از اقدامات صورت گرفته در 8 سال گذشته گفت: در 8 سال گذشته به دانشگاه آزاد اسلامی به مانند یک رقیب سیاسی نگاه شد و عده‌ای آن را تصرف کردند اما ای کاش باتصرف آن به توسعه آن می‌پرداختندد اما این کار را نکردند و در حالی که هر کسی سندی از استفاده انتخاباتی از دانشگاه آزاد دارد بیاورد اما کوچکترین سندی وجود ندارد.
او ادامه داد: در این زمینه شکایات کردیم و در نهایت پس از یک بار متوقف شدن بررسی به این موضوع، دستگاه قضایی در نهایت صدای قاضی را خفه کرد و به او اجازه ادامه بررسی در این خصوص را نداد.


23231

 

 

کد N170189