بررسی چشم‌انداز روابط ایران و اروپا در مذاکرات ظریف و اشتون

سیاسی

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با کاترین اشتون، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپایی از ارتقای همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپایی در حوزه‌های مختلف استقبال کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با ابراز خرسندی از انجام اولین سفر نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپایی به جمهوری اسلامی اسلامی ایران و استقبال از بررسی راه‌های تقویت همکاری‌ها در ابعاد دوجانبه و منطقه‌یی، چشم‌انداز روابط ایران و اتحادیه اروپایی را مورد توجه قرار داد و دیدگاه کشورمان درباره این همکاری‌ها از جمله، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر را تشریح کرد.

تبیین نگاه جمهوری اسلامی ایران به تحولات منطقه از جمله بحران سوریه از دیگر موضوعات مورد بحث از سوی وزیر امور خارجه کشورمان بود که در آن بر گفت‌وگوهای سیاسی به‌عنوان تنها راه‌حل و ضرورت ایفای نقش کلیدی مردم سوریه در تعیین آینده سیاسی خود تأکید شد.

هم‌چنین رشد پدیده شوم افراط‌گرایی و خشونت در سوریه از سوی ظریف به‌عنوان تهدیدی فراگیر برای همه کشورها مطرح و بر ضرورت همکاری‌ها برای مقابله با آن تصریح شد.

تحولات افغانستان از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین وزیر امور خارجه کشورمان با اشتون در این دیدار بود.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپایی نیز با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان و تشکر از دعوت وزیر امور خارجه برای این منظور، فرصت به‌وجود آمده برای تبادل نظر بین اتحادیه اروپایی و جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل مورد علاقه را مغتنم ارزیابی کرد.

او سفر خود به تهران را سفری دوجانبه در چارچوب روابط ایران و اتحادیه اروپایی قلمداد و هدف از آن را شناسایی و بررسی راه‌های بهبود و تقویت مناسبات دانست.

دوطرف در این دیدار تمایل خود به ادامه تماس‌های دو جانبه در سطوح مختلف را ابراز کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون هم‌چنین آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگوهای هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 ، اجرای توافقات و نیز موضوعات مربوط به دور آتی این گفت‌وگوها در وین را مورد تبادل نظر قرار دادند.

انتهای پیام

کد N170157