پس از تروریسم؛ قحطی و خشکسالی دومین عامل مرگ و میر در پاکستان است

خشکسالی

اسلام آباد - ایرنا - قحطی و خشکسالی در پاکستان پس از پدیده تروریسم و انفجارهای انتحاری به دومین عامل موثر در افزایش شمار مرگ و میر شهروندان به ویژه کودکان این کشور مبدل شده است.

به گزارش ایرنا ؛ قحطی و خشکسالی شدید در منطقه ˈترپرکرˈTharparkar در ایالت سند در جنوب پاکستان باعث گرفتاری شهروندان و همچنین شیوع بیماری هایی براثر سو تغذیه میان مردم به ویژه کودکان شده است.

این درحالی است که مردم ایالت سند به ویژه مناطق شهر بندری کراچی طی روزها و ماه های گذشته گرفتار اقدامات تروریستی , قتل های هدفمند, انفجارهای انتحاری و کشته شدن بسیاری از فعالان سیاسی و حزبی و همچنین مقام های دولتی و شهروندان در این منطقه بوده اند.

رسانه های پاکستان یکشنبه گزارش دادند: طی سه ماه گذشته یکصد و 22 کودک و نوجوان براثر گرسنگی و سو تغذیه در جنوب کشور جان سپرده اند.

دولت ایالت سند امروز 10 کامیون حاوی مواد خوراکی و گندم به روستاهای مختلف این منطقه اعزام کرده تا میان نیازمندان توزیع شود.

تاکنون آمار رسمی از شمار جانباختگان این پدیده در میان شهروندان پاکستانی در سنین مختلف منتشر نشده اما آنچه شبکه های خبری این کشور گزارش می کنند ؛ نگرانی ها از شیوع بیماری های خطرناک در ایالت سند افزایش یافته است.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان با اخطار جدی به مقام های ایالتی؛ افزایش شمار مرگ و میر کودکان در این منطقه را وحشتناک و قابل تاسف دانست و از این مقام ها خواست تا هرچه سریعتر زمینه امداد و نجات و کمک به افراد گرفتار در این منطقه را فراهم کنند.

شبکه های خبری پاکستان گزارش دادند: نیروهای ارتش درحال اعزام به منطقه برای کمک به شهروندان در جنوب این کشور بوده و توزیع اقلام خوراکی در مناطقی که گرفتار خشکسالی شده ؛ ادامه دارد.

نخست وزیر پاکستان خود ریاست مدیریت این بحران را تقبل کرده و با مقامات ایالت سند به منظور ارسال کمک و مساعدت های لازم تماس دارد.

در همین حال، دولت ایالت سند اعلام کرده که 10 میلیون دلار برای کمک به مردم در منطقه تخصیص یافته است.

گزارش ها حاکی از کمبود مواد غذایی در منطقه بوده و مردم در حال ترک کردن منازل خود برای نجات از این وضعیت به مناطق همجوار هستند.

از سوی دیگر برخی منابع خبر دادند: دولت ایالت سند از دریافت کمکهای دولت ایالتی پنجاب در شرق کشور خودداری کرده است.

بنا به گفته مقام های بهداشت و درمان ایالت سند در ماه گذشته (بهمن - فوریه) بیش از 32 کودک براثر سو تغذیه جان خود را از دست داده اند.

ارتش پاکستان نیز پنج اردوگاه امدادی به منظور یاری مردم در امور تغذیه و پزشکی در مناطق قحطی زده ایالت سند دایر کرده است.

شبکه خبری دنیا یکشنبه گزارش داد: پنج کودک به دلیل سو تغذیه و قحطی در بخش چاچرو (Chachro) در ایالت سند فوت شده اند.

مقام های دولت سند اعلام کردند که عملیات امداد و نجات در منطقه چاچرو نیز آغاز شده و ده ها کودک به بیمارستان های دولتی و خصوصی در منطقه منتقل و بستری شده اند.

در این منطقه تاکنون 16 کامیون شامل اقلام خوراکی در میان دو هزار و 500خانوار توزیع شده است.

عمران خان رییس گروه سیاسی حزب تحریک انصاف ( PTI ) پاکستان ( حزب حاکم در ایالت خیبر در شمال غرب ) ؛ دولت ایالت سند را مسوول این فاجعه و خشکسالی نامیده است.

وی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: دولت سند مشغول برگزاری جشنواره های شاد و فرهنگی است درحالی که هزاران نفر از شهروندان از کمبود مواد غذایی رنج می برند.

عمران خان با ابراز نگرانی از شرایط شهروندان قحطی زده و خشکسالی در مناطق جنوبی این کشور افزود: دولت سند با وجود داشتن منابع مالی کافی از امداد به شهروندان قحطی زده سر باز زده و این مشکلات را بوجود آورده که بسیار تاسف بار است.

رییس حزب تحریک انصاف پاکستان از دولت سند خواست تا دارو و مواد غذایی را به مردمی که پس از پدیده تروریسم در کشور با قحطی و خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند؛ برساند.

کارشناسان اقتصادی و اجتماعی در گفت وگو با شبکه های خبری می گویند: تایید تعداد مرگ و میر کودکان توسط مقام های دولت ایالتی سند و بخش های بهداشتی نگرانی های فراوانی را بوجود آورده و با توجه به نفوذ این پدیده ( قحطی و خشکسالی) در شش منطقه در جنوب ایالت سند ؛ دولت فدرال باید تصمیمات عاجلی در این زمینه بمنظور پایان این واقعه دردناک اتخاذ کند.

از سوی دیگر برخی منابع اعلام کرده اند که کمک های ارائه شده در برخی مناطق توزیع نشده و رییس قوه قضاییه پاکستان با دستوری نسبت به اعزام بازرسان ؛ بررسی این موضوع را خواستار شده است.

آساق ** 1095**1392
کد N169913