دوازدهمین جشنواره امام رضا(ع)

درج جشنواره امام رضا(ع) در تقویم ثابت رایزنان فرهنگی

امام رضا ع

کارگروه بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار شد.

کارگروه بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزار شد.

این کارگروه با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سیدجواد جعفری دبیر جشنواره، محمود واعظی دبیر بخش بین‌الملل جشنواره و نمایندگانی از کارگروه‌های تخصصی و دستگاه‌های مسئول بخش بین‌الملل در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

در مراسم رونمایی از کتاب دستاوردهای جشنواره امام رضا(ع) در عرصه بین‌الملل توسط رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، «تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های بومی و مخاطبان جوان» اصلی‌ترین راهبرد جشنواره دوازدهم امام رضا(ع) در بخش بین‌الملل عنوان شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این جلسه، جعفری ضمن اشاره به سخنی از وزیر ارشاد که جشنواره امام رضا(ع) را مظهر دیپلماسی فرهنگی بین ملت‌ها می‌داند، حمایت‌ها از جشنواره امام رضا(ع) را در راستای دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب دانست.

در ادامه، واعظی دبیر بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره امام رضا(ع) راهبرد اصلی در جشنواره دوازدهم را مخاطب‌محوری و «جریان‌سازی و حمایت از تشکل‌ها و ظرفیت‌های بومی و محلی با تأکید بر جوانان» ذکر کرد و افزود: خروج برنامه‌ها و فعالیت‌ها از روال دولتی و رسمی به بومی‌سازی و به‌کارگیری ظرفیت‌های محلی مهم‌ترین تلاش ما در جشنواره دوازدهم است.

دبیر بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره امام رضا(ع) سپس با اشاره به میزبانی 70 کشور جهان از این جشنواره گفت: 30کشور آفریقایی، 21کشور آسیایی، 15کشور اروپایی و چهار کشور آمریکایی میزبان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) هستند و حدود بیست و پنج عنوان برنامه با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری مجمع جهانی اهل بیت(ع)، مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش و جامعة المصطفی العالمیه در این کشورها برگزار می‌شود.

وی یکی از آسیب‌های جدی دولتی‌بودن جشنواره را قائم‌بودن به رایزن‌ها و سفارت عنوان کرد و افزود: نهادهای رسمی دولتی باید ناظر باشند و اجرای فعالیت‌ها توسط بومیان انجام شود، این اتفاق دوره گذشته در بانکوک‌ تایلند رخ داد و جشنواره کاملاً خودجوش توسط مردم و مؤسسات مردم‌نهاد برگزار شد.

ماجرای عنایت امام رضا(ع) به وزیر فرهنگ ترکمنستان

در ادامه این نشست، ابراهیمی ترکمان به عنوان رئیس کارگروه بخش بین‌الملل جشنواره امام رضا(ع) گفت: اخیراً جزوه‌ای در منزل مرحوم آیت‌الله میلانی پیدا شده که به خط ایشان و دارای مطالب عرفانی است. وقتی این جزوه را تورق می‌کردم به مبحثی تحت عنوان «استشراق» برخوردم با این مضمون که آفتاب همیشه نور خود را می‌رساند چه بخواهیم چه نخواهیم، تفاوتش در این است که بعضی انسان‌ها استعداد بیشتری در دریافت نور آفتاب دارند. ایشان بام و سرداب را مثال می‌زنند و می‌گویند ما گاهی مثل سرداب هستیم و استعداد کمتری برای دریافت آفتاب فیض الهی داریم و برای پرورش این استعداد یک راه وجود دارد و آن ولایت است، یعنی توسل به ائمه اطهار(ع) و تقویت فطرت توحیدی. امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) نیز در احادیث خود همواره بر توحید تأکید دارند.

وی سپس به نقل قولی از مرحوم آیت‌الله احمدی میانجی اشاره کرد که اگر ثلث میزان اعتمادی که به یک پزشک داریم و زیر تیغ او می‌رویم، به خداوند اعتماد کنیم، کارمان حل می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سپس به رویکرد سازمان متبوع خود در جشنواره امام رضا(ع) پرداخت و افزود: به همکاران‌مان در رایزنی‌های فرهنگی توصیه کردیم آن مناطقی که امکان برگزاری جشنواره‌ امام رضا(ع) مهیاست، آن را به عنوان یک برنامه ثابت در تقویم سالانه خود درج کنند.

وی سپس به جایگاه رفیع امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) در میان دیگر ملت‌ها پرداخت و با ذکر یک نمونه ادامه داد: بنده چهار سال در ترکمنستان مشغول خدمت بودم. مقبره عارف نامی «ابوسعید ابوالخیر» در این کشور و در منطقه‌ای به نام مهنه (216 کیلومتری عشق‌آباد) قرار دارد و هیچ آبادی و شهری آنجا نیست و برهوت است. یک بار به آنجا رفتیم، فقط یک پیرمرد حضور داشت که خادم مقبره بود. او با شیر شتر و به گرمی از ما پذیرایی کرد، به او گفتیم اگر درخواستی دارد بگوید تا در صورتی که بتوانیم انجام دهیم. گفت کاری کنید بتوانم بروم قزل امام را ببینیم. ترکمن‌ها ارادت ویژه‌ای به امام رضا(ع) دارند و به دلیل طلایی‌بودن گنبد آن حضرت به ایشان «قزل امام» (امام طلایی) می‌گویند.

ابراهیمی ترکمان در پایان سخنان خود به کرامتی از امام رضا(ع) از قول وزیر وقت فرهنگ ترکمنستان اشاره کرد و گفت: با ایشان که صحبت می‌کردم، یک بار گفت: «پسرم فرزنددار نمی‌شد، وقتی با آقای نیازوف (رئیس‌جمهور فقید ترکمستان) به ایران آمدیم، اجازه گرفتم و به حرم قزل‌ امام رفتم و حاجتم را خواستم و باور نمی‌کنید یک سال بعد نوه‌دار شدم». او می‌گفت: «سال بعدش، باز از امام خواستم یک نوه پسر به من عطا کند و دقیقاً چنین شد.»

در پایان این مراسم، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از کتاب عملکرد بخش بین‌الملل دوره قبلی جشنواره (دوره یازدهم) رونمایی کرد.

بر اساس این گزارش، دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده (موسوم به دهه کرامت) برابر با پنجم تا پانزدهم شهریور ۱۳۹۳ در تمام استان‌های ایران و ۲۰۰ نقطه جهان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در بخش‌های مختلف این جشنواره می‌توانند به سایت شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام

کد N169713