"اشتون در ایران" در رسانه‌های غربی

كاترين اشتون,محمدجواد ظريف

هم‌زمان با سفر کاترین اشتون به ایران رسانه‌های غربی ضمن پوشش گسترده این خبر سفر وی را نشان‌دهنده بهبود روابط ایران و غرب دانستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری دویچه وله آلمان، با اعلام خبر ورود کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گزارش داد: کاترین اشتون برای اولین بار به ایران سفر کرده است تا در طول دو روز با مقامات ایرانی دیدار کند.

این سفر به منظور گفت‌وگو در مورد روابط ایران و اتحادیه اروپا انجام می‌شود همچنین صحبت در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز در دستور کار وی قرار دارد.

این شبکه در ادامه گزارش داد: کاترین اشتون در حالی به ایران سفر کرده است که روابط این کشور و غرب از زمان انتخاب حسن روحانی رییس جمهور این کشور رو به بهبود رفته است.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر ورود خانم اشتون را به تهران اعلام کرد و گزارش داد: خانم اشتون که مذاکرات ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه، چین و آلمان را سرپرستی می‌کند به تهران سفر کرده است تا در خصوص روابط ایران و غرب گفت‌وگو کند.

این خبرگزاری سفر خانم اشتون را نشان‌دهنده بهبود روابط ایران و کشورهای غربی دانست.

شبکه خبری بی‌بی سی ضمن اعلام خبر ورود کاترین اشتون اعلام کرد: رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اثنای گرم شدن روابط ایران و کشورهای غربی پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور به این کشور سفر کرده است تا با مقامات کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

این شبکه همچنین گزارش داد: تحلیل‌گران می‌گویند از آنجایی که ایران یکی از حامیان اصلی بشاراسد رییس جمهور سوریه است جنگ داخلی این کشور ممکن است یکی از موضوعات گفت‌وگو میان اشتون و مقامات ایرانی باشد.

علاوه بر این خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد: کاترین اشتون که وظیفه سرپرستی مذاکرات ایران و گروه 1+5 را دارد عصر روز شنبه به تهران وارد شد.

وی در حالی به ایران سفر کرده است که روابط ایران و غرب در ماه‌های اخیر پس از انتخابات ریاست جمهور سال گذشته میلادی در این کشور گرم‌تر شده است.

این خبرگزاری در ادامه آورده است: حسن روحانی رییس جمهور ایران وعده داده بود که روابط کشورش با غرب را بهبود خواهد داد.این تغییر رویکرد در نهایت منجر به توافق تاریخی ایران و گروه 1+5 شد که از 20 ژانویه تاکنون به مرحله اجرا در آمده است.

این خبرگزاری به نقل از منابع نزدیک به خانم اشتون اعلام کرد که وی در سفرش به ایران علاوه بر دیدار با مقامات ایرانی قرار است با نمایندگانی از جامعه مدنی ایران دیدار کند.

همچنین گفت‌وگو در مورد مسائل حقوق بشر نیز در برنامه کاری وی قرار دارد.

علاوه بر این خبرگزاری رویترز پس از ورود کاترین اشتون به تهران گزارش داد: رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران سفر کرده است که در مورد برنامه‌های هسته‌ای این کشور گفت‌وگو کند.

این سفر که از سال 2008 تاکنون اولین سفر یک مقام اتحادیه اروپا به ایران محسوب می‌شود نشان‌دهنده بهبود روابط ایران و غرب است و قرار است در دیدارهای خانم اشتون با مقامات ایرانی در خصوص مسائل دو جانبه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و مذاکره شود.

انتهای پیام

کد N169491