اشتون در نشست خبری مشترک با ظریف:

تحسین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران / با حمایت مردم ایران و اقدامات ظریف به موفقیت می رسیم

سیاست خارجی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: فکر می کنم با حمایت مردم ایران، اقدامات آقای ظریف، حمایت جامعه بین الملل و هدفی که داریم به موفقیت برسیم.

به گزارش خبرنگار مهر، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شب گذشته به تهران سفر کرده در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، گفت: ما اغلب با یکدیگر ملاقات می کنیم و مباحثی در خصوص مذاکرات هسته ای داریم ولی اولین بار است که مذاکرات دوجانبه ای داشتیم.

وی ضمن قدردانی از ظریف برای دعوت به ایران و احترامی که برای وی به عنوان رئیس اتحادیه اروپا  قائل شده اند، افزود: مذاکرات مفیدی داشتیم، فرصت شد که در مورد نگرانی های منطقه، وضعیت اسفناک در سوریه و مواردی درباره آینده افغانستان در زمینه مواد مخدر و پتانسیلی که درباره دیالوگ در خصوص مسئله حقوق بشر وجود دارد، صحبت کردیم.

وی افزود: درباره مذاکرات در وین نیز گفتگو داشتیم و بنده واقعا مشتاق هستم که با رئیس جمهور و دیگر مقامات ایرانی مباحث خوبی داشته باشیم.

اشتون با اشاره به اینکه دیروز که به ایران آمدم روز بین المللی زن بود، اظهار داشت: افتخارم است که با زنان ایرانی صحبت کنم، این روز را با آنها جشن بگیرم و درباره مسائل مربوط به زنان در ایران و جهان صحبت کنم.

کاترین اشتون در پاسخ به سئوال خبرنگار واحد مرکزی خبر در این باره که آیا ایمان دارید که مذاکرات ایران و 1+5 به نتیجه برسد، اظهار داشت: من می خواهم شما را ارجاع دهم به توافقی که موقتا با یکدیگر داشتیم.

وی افزود: باید ببینیم که چقدر به جلو می رویم و چه نشانه هایی را به شما می دهد و چه نگرانی هایی در جامعه بین المللی وجود دارد.

اشتون خاطرنشان کرد: من آقای ظریف و تیم ایشان را برای کاری که انجام داده اند تحسین می کنم، من بیش از چهار سال است که با تیم ایران مذاکره می کنم و این توافقنامه موقتی بسیار مهم است.

وی ادامه داد: فکر می کنم با حمایت مردم ایران از کارهایی که انجام می شود و اقدامات آقای ظریف و حمایت جامعه بین الملل و هدفی که وجود دارد به موفقیت برسیم.