کامرون و اوباما رفراندوم کریمه را "غیرقانونی" خواندند

سیاسی

نخست‌وزیر انگلیس در جریان گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بحران اوکراین به این توافق رسیدند که برگزاری همه‌پرسی در شبه جزیره کریمه برای پیوستن به روسیه "غیرقانونی" است.

نخست‌وزیر انگلیس در جریان گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بحران اوکراین به این توافق رسیدند که برگزاری همه‌پرسی در شبه جزیره کریمه برای پیوستن به روسیه "غیرقانونی" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیرو انگلیس و باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه درباره رخدادهای اخیر در اوکراین، اوضاع در شبه جزیره خودمختار کریمه و اقدامات واشنگتن درباره این رویدادها گفت‌وگو کردند.

روسیه هفته گذشته کنترل کریمه را به دست گرفت و پارلمان این شبه جزیره بر برگزاری همه‌پرسی 16 مارس سال 2014 برای پیوستن به روسیه رای داد.

سخنگوی دولت لندن درباره گفت‌وگوی کامرون و باراک اوباما گفت: کشورهای نگران بایستی درباره این مساله با یکدیگر همکاری کنند و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را در انتخاب یک راه حل دیپلماتیک برای خروج از این بحران متقاعد کنند.

وی افزود: کامرون و اوباما درباره این مساله توافق کردند که هنوز یک فرصت برای روسیه برای حل و فصل اوضاع به صورت دیپلماتیک و انجام مذاکرات مستقیم میان اوکراینی‌ها، خروج سربازان روس از کریمه و همکاری با تمام جامعه بین‌الملل برای حمایت از انتخاباتی آزاد و عادلانه در اوکراین در ماه مه سال جاری میلادی وجود دارد.

سخنگوی دولت لندن ادامه داد: نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهوری آمریکا هر دو معتقدند که برگزاری همه‌پرسی در شبه جزیره کریمه غیرقانونی است و هرگونه تلاش برای مشروع کردن آن پیامدهایی را برای دولت مسکو بر جای می‌گذارد.

کامرون همچنین با استفان هارپر، نخست‌وزیر کانادا درباره ضرورت کمک صندوق بین‌المللی پول در حمایت مالی از کی‌یف سخن گفت و هر دو توافق کردند که پوتین همچنان فرصت دارد تا اوضاع را آرام کند و از تنش موجود بکاهد.

انتظار می‌رود که کامرون طی روزهای آینده با سایر رهبران گروه هشت درباره اوضاع اوکراین بحث و تبادل نظر کند.

انتهای پیام

کد N169049