توافق اوباما و اولاند بر سر اتخاذ تدابیر جدید علیه مسکو

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه پس از گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما و فرانسوا اولاند اعلام کرد، فرانسه و آمریکا قصد دارند در صورت عدم پیشرفت در روند حل و فصل بحران اوکراین، تدابیر جدیدی علیه روسیه اعمال کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای افزود: اوباما و اولاند بر ضرورت خروج نیروهای روسیه از کریمه که از اواخر فوریه گذشته در آن‌جا مستقر شده‌اند و اعزام ناظران بین‌المللی به اوکراین تأکید کردند.

دو طرف تاکید کردند، در صورتی که پیشرفتی در روند حل بحران اوکراین به وجود نیاید، تدابیری جدید اتخاذ خواهد شد و به شکل گسترده بر روابط بین جامعه بین‌المللی و روسیه تاثیر خواهد گذاشت؛ مسئله ای که به نفع هیچ کس نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه الیزه آمده است: روسای‌ جمهوری فرانسه و آمریکا در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به شرایط خطرناک کنونی بر اهمیت موافقت فوری روسیه با تشکیل گروه تماسی که بتواند گفت‌وگو بین اوکراین و روسیه را به منظور دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز این بحران و بازگرداندن حاکمیت و وحدت کامل به اوکراین فراهم کند، تاکید کردند.

اوباما و اولاند اعلام کردند، هیچ عامل قانونی برای مشروع بودن همه‌پرسی که قرار است شانزدهم مارس در کریمه برگزار شود، وجود ندارد.

آن‌ها همچنین در خصوص ادامه حمایت خود از رهبران جدید اوکراین و نظارت بین‌المللی و شفاف بر انتخابات ریاست جمهوری در بیست و پنجم مه آینده توافق کردند.

انتهای پیام

کد N168739