ناظران بین المللی نتوانستند وارد کریمه شوند

کریمه,خبرگزاری فرانسه

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد که بدنبال شلیک های هشدار دهنده طرفداران روسیه در اوکراین، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا نتوانستند وارد شبه جزیره کریمه شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، 54 ناظر بین المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا که به جزیره کریمه اعزام شده بودند، روزهای پنجشنبه و جمعه دو بار تلاش کردند وارد این منطقه شوند اما تلاش های آنها بی نتیجه بود.

کریمه در جنوب اوکراین اواخر فوریه گذشته به تصرف نیروهای نظامی روسیه در آمده است.

بنابر این گزارش، کاروان ناظران بین المللی که از غیرنظامیان و نظامیان غیرمسلح تشکیل شده است، پس از ورود به منطقه در نزدیکی ایستگاه بازرسی ˈآرمیناسکˈ منتهی به کریمه با تیرهای هوایی هشدار دهنده طرفداران روسیه روبرو و ناچار شدند از ادامه مسیر منصرف شوند.

این خبرگزاری افزود: یک عضو ناظران بین المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد که شماری از مردان مسلح با لباس کارگری، سلاح های خود را به طرف خودروهای ناظران بین المللی نشانه رفته و سپس اقدام به شلیک های هوایی کردند.

وی افزود: مردان مسلح، ناظران را نشانه نگرفتند اما آنها از ورود ما به منطقه بسیار متعجب شدند چرا که انتظار دیدن ما را نداشتند.

این کاروان متشکل از کارشناسان 29 کشور عضو این سازمان بود که برای کاهش تنش موجود در شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه که برای روسیه از اهمیتی راهبردی برخوردار است، به این منطقه اعزام شده اند.

در پی برکناری ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهور سابق اوکراین و روی کار آمدن یک دولت جدید در این کشور، نیروهای طرفدار روسیه از یک هفته پیش کنترل کریمه را در دست گرفته اند.

ویکتور یانوکوویچ پس از اعتراضات مردمی و درگیری های مرگبار میان نیروهای امنیتی دولت او و معترضان، به روسیه گریخت.

پارلمان کریمه روز پنجشنبه اعلام کرد که یکشنبه هفته آینده (16 مارس) رفراندومی برگزار می کند که در آن درباره پیوستن کریمه به روسیه یا اینکه بخشی از اوکراین باقی بماند، تصمیم گیری خواهد شد.

پارلمان روسیه وعده داده که اگر کریمه بخواهد بخشی از این کشور باشد، از آن حمایت خواهد کرد.

شبه جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار در اوکراین است. در سال 1954 میلادی حکومت اتحاد جماهیر شوروی به رهبری نیکیتا خروشچف که خود اوکراینی بود، شبه جزیره کریمه را به اوکراین هدیه داد.

پس از استقلال اوکراین در سال 1991 بوریس یلتسین، رییس جمهور وقت روسیه موافقت کرد که شبه جزیره کریمه به عنوان بخشی از خاک اوکراین باقی بماند و ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه نیز به صورت اجاره از بندر سباستوپول استفاده کند.

مترجمام**1502** شبس 1551
کد N168715