درگیری دولت ترکیه با جماعت نور بین المللی می شود

گولن

آنکارا - ایرنا - درگیری دولت ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه با جماعت نور به رهبری ˈ فتح الله گولن ˈ ابعاد بین المللی به خود می گیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه، در پی عملیات مبارزه با فساد مالی و ارتشا توسط پلیس و دادستان استانبول در 26 آذر ماه گذشت که منجر به دستگیری شماری از منتسبان به دولت ترکیه به اتهام اخذ رشوه و فساد اقتصادی شد ، نخست وزیر ترکیه و مقامات دولتی این عملیات را به فتح الله گولن که در آمریکا ساکن است ، منتسب کردند.

این گزارش با اشاره به سخنان اردوغان مبنی بر تماسی تلفنی اش با ˈ باراک اوباما ˈ رییس جمهوری آمریکا و ابراز نگرانی اش از فعالیت های فتح الله گولن در ایالت پنسیلوانیا این کشور ، افزود: ابعاد درگیری های دولت آنکارا با این جماعت که بیش از 2 هزار مدرسه ، دانشگاه و موسسات آموزش زبان در 160 کشور جهان دارد ، اکنون ابعاد بین المللی به خود گرفته است.

نخست وزیر ترکیه به تازگی از مردم این کشور خواستار تحریم مدارس گولن شده است .

گزارش هایی مبنی بر تعطیلی مدارس گولن در جمهوری آذربایجان منتشر شده است که نخست وزیر ترکیه آن را تایید نکرده ولی عنوان کرده است که این مدارس در قزاقستان نیز می تواند بسته شود و در این خصوص با سر وزیر استان پنجاب پاکستان نیز بزودی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

خاورم ** 230 **1010
کد N168552