تحولات شرق آسیا/

پکن در پی سازش با ژاپن نیست/ پهلوگرفتن نفتکش کره شمالی در لیبی

آسیا اقیانوسیه

پهلوگرفتن نفتکش کره شمالی در شرق لیبی، تاکید وزیر دفاع هند بر لزوم پایان وابستگی نظامی این کشور و ادامه تنش های ارضی پکن و توکیو از جمله تحولات مربوط به شرق آسیا است.

کره شمالی

همزمان با تهدید شبه‌ نظامیان برای فروش غیرقانونی نفت، رویترز از پهلوگرفتن نفتکش کره شمالی موسوم به "مورنینگ گلوری" در بندر تحت کنترل شبه‌ نظامیان در شرق لیبی موسوم به "السدر" خبر داد.

رویترز همچنین از ظاهر شدن چوئه ریونگ هائه یکی از مقامات ارشد کره شمالی در انظار عمومی خبر داد که گمان می‌ رود فرد شماره دو پس از کیم جونگ اون رهبر این کشور باشد و اخیرا در انظار عمومی حاضر نشده بود.

هند

آ .کی. آنتونی وزیر دفاع هند در یک کنفرانس خبری در دهلی نو بر لزوم پایان وابستگی نظامی هند به دیگر کشورها تاکید کرد.

چین

دالایی لاما رهبر معنوی بودایی‌ های تبت در اظهاراتی در واشنگتن ضمن اعلام حمایت از ازدواج همجنس گرایان عمل جنسی را یک مسئله شخصی خواند و این موضوع را هنگام توافق طرفین بلامانع توصیف کرد.

خبر دیگر اینکه وانگ یی وزیر امور خارجه چین در حاشیه نشست سالانه پارلمان این کشور شبه جزیره کره را نزدیک ترین همسایه چین خواند و تاکید کرد با توجه به داشتن یک خط قرمز اجازه نمی دهیم تا شبه جزیره کره بی ثبات شود.

همزمان با افزایش تنش های ارضی میان پکن و توکیو، وزیر خارجه چین تاکید کرد که پکن در پی سازش با ژاپن بر سر تاریخ و قلمرو نیست.

پاکستان

شبکه تلویزیونی جئو پاکستان از بازداشت دو سرکرده گروهک های شبه نظامی توسط نیروهای اطلاعاتی شنبه در شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان خبر داد.

مالزی

شرکت هواپیمایی مالزی با اشاره به آخرین تماس با هواپیمای مسافربری در ساعت دو و 40 دقیقه بامداد اعلام کرد تاکنون سیگنالی از هواپیمای ناپدیدشده دریافت نکرده اند و تحقیقات در زمینه مکان سقوط احتمالی آغاز شده است.

این درحالیست که رسانه های ویتنامی گزارش دادند که هواپیمای خطوط هوایی مالزی که حامل 239 سرنشین بود، در دریای چین جنوبی سقوط کرد.

اگرچه خطوط هوایی مالزی هنوز سقوط این هواپیما را تایید نکرده، مقامات ویتنامی اعلام کردند که این هواپیما در دریا در نزدیکی یکی از جزایر ویتنام سقوط کرده است.

گاردین نیز اعلام کرده است هواپیمای مسافربری ام.اچ 370 که از کوالالامپور به مقصد پکن در حال پرواز بود و حامل 227 سرنشین از جمله دو کودک و 12 خدمه بود، در مسیر پکن ناپدید شد، این درحالیست که قرار بود این هواپیما ساعت شش و 30 دقیقه در فرودگاه پکن فرود آید.