رئیس سازمان اوقاف:

درمان بیماری‌های صعب‌العلاج هدف اصلی اوراق مشارکت وقف است

وقف,سازمان اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از انتشار اوراق مشارکت وقف جمعی در کشور برای تاسیس بیمارستان جهت درمان بیماران سرطانی خبر داد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از انتشار اوراق مشارکت وقف جمعی در کشور برای تاسیس بیمارستان جهت درمان بیماران سرطانی خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در حاشیه سفر به مازندران در مورد سوق دادن وقف‌های جدید به سمت درمان بیماران صعب‌العلاج اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد وقف جمعی، گروهی و مشارکتی است.

وی گفت: اوراق وقف وسیله‌ای برای ایجاد وقف جمعی و گروهی است که سال گذشته به پیشنهاد سازمان اوقاف در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و شورای نگهبان نیز آن را تائید کرد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف با بیان این‌که «اقدامات قانونی در زمینه چاپ اوراق وقف با کمک بانک مرکزی صورت گرفته و مجوزهای لازم را دریافت کردیم» اضافه کرد: انحصارا مجوز و نظارت این اوراق وقف با سازمان اوقاف و امور خیریه است.

وی یادآور شد: نخستین موضوعی که در زمینه وقف جمعی در سال جاری مطرح کرده‌ایم، بحث درمان سرطان است که با مشورت وزارت بهداشت و درمان، سازمان نظام پزشکی و افراد اهل فن این پیشنهاد اجرایی شده است.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان این‌که «هم‌اکنون یکی از اولویت‌های جامعه ما درمان بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر سرطان و مشکلات بی شمار خانواده‌ها و افراد مبتلا است» تصریح کرد: اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده است و امیدواریم همه مردم در این امر مهم مشارکت کنند و هرکس به اندازه توانایی خود بتواند در این طرح عظیم سهم داشته باشد.

وی مبلغ ریالی این اوراق مشارکت وقف را یک میلیون ریال دانست و یادآور شد: این امر در قالب عقد صلح بوده که بر اساس آن به سازمان اوقاف و امور خیریه وکالت و نیابت داده می‌شود تا مبالغی را که برای این امر خیر وقف شده است را برای سرمایه گذاری، خریداری زمین و آماده کردن تجهیزات و امکانات به نیابت از همه واقفانی که در این وقف گروهی شرکت کردند، هزینه کند.

محمدی با بیان این‌که «در این پروژه بزرگ تعداد زیادی از مردم می‌توانند مشارکت داشته باشند» اضافه کرد: این پروژه برای تاسیس بیمارستان تخصصی سرطان در شهر ری با اعتبار اولیه 100 میلیارد تومان در فاز نخست پیش بینی شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه متذکر شد: البته وقف جمعی تنها در بحث بیماری و درمان نیست بلکه ممکن است در استان‌ها و شهرهای مختلف مسئولان موضوعات دیگری همانند ازدواج جوانان، کمک به نخبگان، کمک به آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه، یاری نیازمندان و دیگر موضوعات را در بر گیرد.

احیای وقف مهم‌تر از وقف کردن است

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه گفت: مردم در سال‌های اخیر گام‌های خوب و مثبتی برای احیای سنت حسنه وقف برداشته‌اند.

محمدی همچنین در بازدید از امامزاده هفت تن و امامزاده عبدالله(ع) بابل اظهار کرد: هدف از این بازدید تقدیر از متولیان امامزادگان و بقاع متبرکه و برطرف کردن مشکلات آنها است.

وی با اشاره به این‌که «هزینه بازسازی بقاع و اماکن متبرکه از طریق بودجه دولتی و مشارکت‌های مردمی تامین می‌شود» افزود: جای بسی خوشحالی است که مردم گام‌های خوب و مثبتی برای احیای سنت حسنه وقف برداشته‌اند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به این‌که «احیای فرهنگ وقف مهم‌تر از وقف است» بیان کرد: متولیان اوقاف باید نسبت به فرهنگ ‌سازی سنت حسنه وقف اقدام کنند.

محمدی با بیان این‌که «احیای فرهنگ وقف در کشور آغاز و اقدامات خوبی نیز انجام شده است» برگزاری پنجمین همایش وقف و رسانه در سراسر استان‌های کشور را در این راستا ارزیابی کرد.

وی با تاکید بر اخذ اجاره بها با نرخ عادلانه تصریح کرد: مسئولان اوقاف باید ارتباط نزدیکی با موجران خود داشته باشند و این موضوع را برای آنها تشریح کنند که اجاره بهای دریافتی، صرف بازسازی و نوسازی بقاع و اماکن متبرکه می‌شود.

انتهای پیام

کد N168103