شورشی سابق السالوادور احتمالا پیروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد

سیاسی

یکی از چریک‌های مارکسیست سابق السالوادور احتمالا برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است فردا (یکشنبه) برگزار شود، خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، "سالوادور سانچز سرن"، 69 ساله از حزب جبهه آزادی بخش ملی فارابوندو مارتین موفق می‌شود تا از "نورمن کوییخانو"، شهردار سن‌سالوادور و کاندیدا از حزب محافظه کار ائتلاف ملی‌گرای جمهوری‌خواه پیشی بگیرد و برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری شود.

کوییخانو 67 ساله که در کمپین انتخاباتی‌اش به اقدامات جنگ سرد و جنگ داخلی 12 ساله در السالوادور اشاره داشته مخالف اقدامات سانچز سرن است و در این باره می‌گوید: او یکی از فرماندهان ارشد شورشیان در جنگ داخلی السالوادور بود و در صورت پیروزی در انتخابات کشور را بار دیگر به ورطه کمونیست می‌کشاند و یادآور اقدامات از سوی هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا است.

این در حالی است که سانچزسرن 69 ساله در کمپین انتخاباتی خود بر تداوم برنامه‌های مردمی و اجتماعی تاکید کرده است اما تحلیل‌گران می‌گویند این استراتژی از جانب وی در این کشور شش میلیون نفری که نگرانی عمده آن بر خشونت‌های تبهکاری و احیای اقتصاد است نتیجه عکس می‌دهد.

یکی از تحلیلگران سیاسی دراین باره گفت: اقدامات سانچزسرن تنها بر یک بخش از جامعه اثرگذار است. اما کاندیدای جبهه آزادی بخش ملی اعلام کرده که رویکردی میانه رو همچون خوزه موخیگا، رئیس جمهوری اوروگونه پیش می‌گیرد.

السالوادور یکی از کشورهایی است که بیشترین نرخ قتل در جهان را دارد و علی رغم آتش بس 2012 میان گروه‌های گانگستری در این کشور همچنان نرخ قتل در السالوادور زیاد است.

کوییخانو، رئیس جمهوری کنونی السالوادور را به خاطر مذاکره با گروه‌های تبهکار بر مبنای این آتش بس میان آنها مورد انتقاد قرار داده است.

سانچزسرن نیز اعلام کرده که قصد دارد با استفاده از افزایش سرمایه‌گذاری در بخش‌های اجتماعی و بهتر کردن آموزش و تجهیز پلیس به مقابله با جرایم در کشور بپردازد.

این کاندیدای جبهه آزادی بخش ملی در کمپین انتخاباتی خود همچنین اعلام کردکه به برنامه‌های اجتماعی رئیس جمهوری کنونی السالوادور از جمله اعطای کتاب، کفش و لباس فرم به دانش آموزان و بذر و کود به کشاورزان فقیر و در نظر گرفتن حق بازنشستگی برای سالخوردگان ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N168058