تظاهرات ضد اتمی در تایوان

سیاسی

با نزدیک شدن به سومین سالگرد فاجعه اتمی فوکوشیمای ژاپن، ده‌ها هزار تن امروز (شنبه) در تایوان راهپیمایی کردند و خوهان پایان دادن به استفاده از انرژی هسته‌ای در این جزیره شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، در شهر تایپه، پایتخت تایوان معترضان علامت‌ها و پلاکاردهایی را به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: "بدون انرژی هسته‌ای فوکوشیمای دیگری نخواهیم داشت" و همچنین "انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم. تایون را نجات دهید".

در زمانی که زلزله 9 ریشتری و سونامی متعاقب آن فاجعه اتمی فوکوشیمای ژاپن در 11 مارس 2011 را رقم زد، نگرانی‌ها در خصوص تاسیسات اتمی تایوان افزایش یافته است.

سازمان‌دهندگان اعتراضات تقاضا کردند دولت تایوان سریعا ساخت یک نیروگاه هسته‌ای جدید را متوقف کند و زباله‌های هسته‌ای را از یکی از جزیره‌های کوچک همسایه خارج کند.

به گفته لیو هوی-مین، سخنگوی جنبش اقدام ملی در حذف انرژی هسته‌ای، معترضان تایوانی خواهان توقف استفاده از انرژی هسته‌ای به صورت کلی هستند.

وی تاکید کرد: ما از دولت تایوان می‌خواهیم به جای تلاش برای مسدود کردن کارها و یا سرکوب نظرهای متفاوت با مطالبات ضد هسته‌ای مردم رو به رو شود.

براساس برآوردهای اولیه در تظاهرات تایپه 50 هزار تن شرکت کردند و در سه تجمع دیگر که همزمان در دیگر نقاط تایوان برگزار شد، بالغ بر 30 هزار تن حضور پیدا کردند.

انتهای پیام

کد N168054