تاکید وزیر خارجه موقت اوکراین بر حضور ناظران بین المللی در کریمه

کریمه,بحران92

تهران-ایرنا- وزیر خارجه موقت اوکراین تاکید کرد که کی یف بر حضور ناظران بین المللی در کریمه در صورت برگزاری هرگونه همه پرسی در این منطقه تاکید دارد.

به گزارش پایگاه خبری اینترفاکس اوکراین، ˈآندری دسچیتسیاˈ روز شنبه افزود: هرگونه تصمیم برای برگزاری این همه پرسی غیرقانونی است و هیچ گزینه ای جز اعتراض به این موضوع و جامعه جهانی نداریم. نتایج این همه پرسی را قبول نداریم.

براساس اعلام وزارت خارجه اوکراین، کی یف و جامعه جهانی این همه پرسی را به رسمیت نخواهد شناخت.

این مقام ارشد وزارت خارجه اوکراین ادامه داد: با این حال در صورت برگزاری همه پرسی در منطقه کریمه ما بر این مساله تاکید داریم که ناظران بین المللی باید در کریمه حضور یابند. تاکنون هیچ تصمیمی از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا یا سازمان های دیگر از جمله اتحادیه اروپا در این زمینه اتخاذ نشده است.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر اوکراین چند روز پیش اعلام کرده بود که شبه جزیره کریمه جزو اصلی قلمرو اوکراین است و برگزاری هرگونه همه پرسی در مورد جدایی این شبه جزیره از اوکراین پایه و اساس قانونی ندارد.

ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر اوکراین در کنفرانسی خبری در بروکسل افزود: این همه پرسی تصمیمی غیرقانونی است و هیچ پایه و اساس قانونی ندارد.از دولت روسیه می خواهم که از آنهایی که خواستار جدایی کریمه از قلمرو اوکراین شدند، حمایت نکند.

نخست وزیر اوکراین همچنین اعلام کرد که کی یف آماده است تا با اتحادیه اروپا در سریعترین زمان ممکن توافق نامه امضا کند.

مترجمام**9234**1010
کد N167761