مالیزیا اینسایدر: تجار ایران خرید کالاهای مالزی را تحریم کردند

مالزی

کوالالامپور – ایرنا – یک تارنمای خبری مالزی روز شنبه اعلام کرد ˈتحریم غیررسمی محصولات مالزیایی توسط تجار ایرانی در واکنش به حرکات ضدشیعی حزب حاکم مالزی (آمنو) باعث شد محصولات پلاستیک این کشور به ارزش بیش از دو میلیون رینگیت (660 هزار دلار) در انبارهای ایران بماندˈ.

به گزارش ایرنا، تارنمای اطلاع رسانی مالیزیا اینسایدر به نقل از ˈعزیزی احمدˈ مدیر اجرایی یک شرکت ایرانی - مالزیایی نوشت: این تحریم توسط تهران تایید نشده است ، اما این ابتکار افراد ایرانی است که از حرکات ضدشیعی مالزی ناخرسند هستند.

وی افزود: از زمان حرکات ضدشیعی دولت مالزی، تجار ایرانی از خرید محصولات ساخت مالزی خودداری کرده اند.

مالیزیا اینسایدر نوشت: شرکت های دولتی مالزی نیز با مشکلاتی مشابه روبرو شده اند.

مالیزیا اینسایدر در ادامه نوشت: میزان روابط تجاری ایران و مالزی در دو ماه اول سال جاری کاهش یافته است.

هفته گذشته نیز برخی رسانه های مالزی اعلام کردند حرکت های ضدشیعی حزب حاکم مالزی که از سال گذشته میلادی آغاز شد و برخی از مقامات این حزب، ایران را نشانه رفتند، میلیون ها رینگیت (واحد پول مالزی) به اقتصاد این کشور در حال توسعه زیان وارد آورد.

مالیزیا اینسایدر نوشت که با گذشت چند ماه از آغاز حرکت ضدشیعی در این کشور جنوب شرق آسیا، ˈسیدعظمان احمد نواویˈ از نمایندگان ایالتی ترانگانو در جلسه ای با حضور نمایندگان حزب اسلامی در پارلمان مالزی و کمیسیون مبارزه با فساد این کشور حضور یافت و پس از شرکت در این جلسه به خبرنگاران گفت یکی از وزیران مالزی خواستار تلاش برای از سرگیری روابط بیشتر با ایران شده است.

عظمان که از ذکر نام این وزیر خودداری کرد گفت: این وزیر برای ازسرگیری روابط بیشتر با ایران از من کمک خواسته است.

وی که از نمایندگان ایالتی مالزی در ایالت ترنگانو است خاطرنشان کرد: حرکت های ضدشیعی که توسط حزب حاکم مالزی (آمنو) گسترش یافت میلیون ها رینگیت به اقتصاد مالزی زیان وارد کرد.

مالیزیا اینسایدر نوشت: بزرگترین زیان دیده این جریان، شرکت نفت وگاز مالزی (پتروناس) بوده و این در حالی است که شرکت های آمریکایی از قبیل ˈاسوˈ و ˈکونوکوˈ در حال هموارکردن مسیر خود برای ورود به بازار نفت ایران هستند.

علاوه بر پتروناس، صنعت روغن پالم مالزی نیز به خاطر اینکه ایران در جستجوی بازارهای دیگری جهت تامین نیازهای خود است دچار آسیب اقتصادی شده است.

آساق**د.م**1611
کد N167758