مقام روس:

کشورهای جهان به توسعه روابط و همکاری با ایران علاقه مند شده اند

توسعه همکاری اقتصادی,مسکو

مسکو- ایرنا- ˈگئورگی پتروفˈ معاون اتاق صنایع و بازرگانی روسیه گفت: بسیاری از کشورهای جهان به همکاری با ایران علاقه مند شده اند و همه در انتظار لغو تحریم های اقتصادی در مورد این کشور هستند.

پتروف روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پتانسیل های بزرگ ایران در حوزه های اقتصادی و صنعتی اظهار داشت: اقتصاد ایران بسرعت در حال رشد و وضعیت بازار این کشور جذاب است که همین امر بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.

وی افزود: متاسفانه در 3 سال اخیر اعمال تحریم های یکجانبه غرب مانع توسعه همکاری های ایران با کشورهای مختلف شده است.

پتروف اضافه کرد: شرکت های روسیه نیز به همکاری با ایران و مشارکت در طرح های مختلف این کشور بویژه در عرصه های انرژی و نفت و گاز علاقه مند هستند، اما بسیاری از ترس تحریم های غرب و آمریکا مجبور به کنار ماندن از طرح های پرمنفعت ایران شده اند.

معاون اتاق صنایع و بازرگانی روسیه گفت: ایران کشور همسایه ما و شریک تجاری مهم در منطقه است و به اهمیت روابط با این کشور واقف هستیم.

وی با اشاره به دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در بیشکک و توافق آنها برای گسترش همکاری های بازرگانی دو کشور اضافه کرد: این امر شرایط خوب و بسیار مساعدی را برای توسعه همکاری های مسکو و تهران ایجاد کرده است.

مقام اقتصادی روس با اشاره به پتانسیل همکاری های ایران و روسیه، سطح کنونی مبادلات بازرگانی را بسیار کم خواند و افزود: دو کشور باید حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه را به سطح 10 میلیارد دلار برسانند.

وی افزود: خوشبختانه تحریم های یکجانبه ایران شکاف برداشته است و به شرکای ایرانی این واقعه مهم و نویدبخش را تبریک می گوییم.

پتروف اضافه کرد: امیدواریم با دستیابی ایران و جامعه جهانی به توافق جامع در مورد برنامه هسته ای این کشور تحریم ها بطور کامل لغو شود و باید از این فرصت کمال استفاده را برد.

معاون اتاق صنایع و بازرگانی روسیه با بیان این که خصوصیت مهم روابط ایران و روسیه همکاری های وسیع مناطق دو کشور است، اظهار داشت: بین مناطق دو کشور روابط تجاری گسترده ای برقرار شده است که از آن جمله می توان به روابط استان های ولگاگراد، ساراتف و آستراخان با استان های شمالی ایران اشاره کرد.

وی با اشاره به سفر هیات های تجاری از کشورهای مختلف جهان به ایران گفت: هر روز شاهدیم که مقامها و هیات های بازرگانی جدیدی از کشورهای مختلف بویژه اروپایی به ایران سفر می کنند و امیدوارم ما روسها نیز از این قافله عقب نمانیم.

پتروف ابراز امیدواری کرد که محافل تجاری روسیه جایگاه شایسته ای در سیستم اقتصادی و بازرگانی ایران به خود اختصاص دهند و شرکای ایرانی نیز به همین گونه فعالیت کنند تا سطح روابط دو کشور به سطح مورد نظر روسای جمهوری دو کشور برسد.

اروپام/2242**518** 1337
کد N167755