گزارش آخرین جلسه مجمع در سال92؛

مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح بیکاری را به مجلس بازگرداند

سایر حوزه ها

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر قبلی مجمع مبنی بر عدم تغییر در ترکیب هیأت امنای صندوق توسعه ملی، مصوب برنامه پنجم توسعه کشور همچنان پابرجا باقی ماند.

 به گزارش خبرگزاری مهر، در آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال‌جاری دو موضوع اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در دستور کار قرار گرفت و در مورد آنها تصمیم‌گیری شد.

طرح دو فوریتی اصلاح ماده (84) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، اولین موضوع اختلافی بود که در دستور کار قرار گرفت؛ که پس از بحث و بررسی‌های اعضا، نظر کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد نظر قبلی مجمع مبنی بر عدم تغییر در ترکیب هیأت امنای صندوق توسعه ملی، مصوب برنامه پنجم توسعه کشور همچنان پابرجا باقی بماند.

در این جلسه که علاوه بر اکثریت اعضا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، معاون حقوقی رئیس جمهور، مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملّی و عضو حقوقدانان شورای نگهبان نیز حضور داشتند، طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، به عنوان دومین موضوع اختلافی ارجاعی به مجمع تشخیص مصلحت نظام در دستور کار قرار گرفت و تصمیم گیری شد.

بر اساس مباحث مطرح شده توسط اعضاء و پیشنهاد مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی، مقرر شد این طرح جهت بررسی جامع و کامل‌تر در خصوص بیمه بیکاری و ارائه لایحه   جامع‌تر و رفع ابهامات شورای نگهبان و موانع اعتبارات مالی، مجدداً به مجلس شورای اسلامی عودت داده شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پایان جلسه امروز، با تشکر از سعه صدر و حضور مؤثر کلیه اعضا در طول جلسات امسال و قدردانی از مشارکت فعال و مؤثر دولت در مباحث و موضوعات برای اعضا در سال آینده آرزوی توفیق و موفقیت بیشتر کرد.

همچنین در ابتدای جلسه امروز، علی اکبر ولایتی، گزارشی از آخرین تحولات سیاسی، نظامی منطقه بحرانی اوکراین را به اطلاع اعضا رساند.