حضور گسترده جمهوری آذربایجان در بالکان

جمهوری آذربایجان,صربستان

بلگراد - ایرنا - جمهوری آذربایجان طی چند سال اخیر درعرصه های مختلف اقتصادی در کشورهای منطقه بالکان از جمله صربستان، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، اسلوونی و مونته نگرو حضور گسترده ای دارد.

به گزارش ایرنا، سرمایه داران جمهوری آذربایجان از تسهیلات موجود برای سرمایه گذاری در مونته نگرو استفاده کرده و قصد دارند فعالیت های خود را در بخش های انرژی، کشاورزی، راه و ساختمان سازی و غیره افزایش دهند.

ˈشاهین مصطفی افˈ وزیر توسعه اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان که اخیرا با ˈفیلیپ وویانوویچˈ رییس جمهوری مونته نگرو و دیگر مقامات این کشور در ˈپودگوریتساˈ دیدار کرده ضمن مثبت توصیف کردن همکاری های دو کشور در عرصه های مختلف به خصوص در زمینه های اقتصادی؛ بر گسترش روابط و همکاری های دو کشور تاکید کرد.

جمهوری آذربایجان که حدود شش سال پیش روابط دیپلماتیک خود را با مونته نگرو شروع کرده است، قصد دارد که در زمینه های انرژی، کشاورزی و همچنین احداث یک مجموعه گردشگری، همکاری خود را با این کشور منطقه بالکان گسترش دهد.

اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت مونته نگرو و صندوق توسعه سرمایه گذاری و بازرگانی جمهوری آذربایجان اخیرا در شهر پودگوریستا تفاهم نامه همکاری امضا کردند که چنین توافق نامه ای از برنامه های دراز مدت همکاری های دو کشور خبر دارد.

جمهوری آذربایجان با صربستان نیز همکاری بسیار گسترده ای دارد و پیمان همکاری های راهبردی دو کشور در باکو که در فوریه سال 2013 میلادی از طرف تومیسلاو نیکولیچ رییس جمهوری صربستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان به منظور تقویت روابط و همکاری های دو جانبه درعرصه های مختلف به امضا رسید، سطح روابط و همکاری های دو کشور را نشان می دهد.

جمهوری آذربایجان و صربستان نیز در زمینه های دامپزشکی، انرژی، علوم و فن اوری ارتباطی 8 قرارداد مختلف را در سال 2013 میلادی به امضا رسانده اند.

روابط جمهوری آذربایجان و صربستان در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از سال 2013 میلادی روند صعودی داشته و امضای توافق نامه و قرار دادهای مختلف تاکیدی بر برنامه های دراز مدت بین این دو کشور است.

در کنار روابط و همکاری های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین جمهوری آذربایجان و صربستان، این دو کشور نیز در عرصه نظامی همکاری خوبی دارند و امضای توافق نامه نظامی دوجانبه که بین ذاکر حسن اف و نبویشا رودیچ وزرای دفاع دو کشور در ماه گذشته در بلگراد انجام شد، بیانگر روابط خوب بین باکو و بلگراد در عرصه های مختلف است.

در توافق نامه نظامی بین جمهوری آذربایجان و صربستان از جمله به برگزاری تمرینات نظامی مشترک ارتش های دو کشور در طی سال جاری میلادی تحت عنوان ˈوایکینگ 14ˈ اشاره شده است.

جمهوری آذربایجان نیز در منطقه با اهمیت بالکان با کشور بوسنی و هرزگوین دارای توافق نامه همکاری در عرصه های مختلف از جمله همکاری اقتصادی است.

در توافق نامه ای که اواخر سال 2012 بین مقامات بلندپایه جمهوری آذربایجان و بوسنی و هرزگوین امضا شد، افزون بر همکاری های تجاری و اقتصادی به همکاری های دوجانبه در زمینه های آموزشی، حذف مالیات مضاعف و لغو روادید برای دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک و خدمت اشاره شده است.

کرواسی که از دیگر کشورهای جنوب شرق اروپا و منطقه بالکان غربی به شمار می رود از دید سیاست باکو برای گسترش روابط خوب با کشورهای این منطقه فراموش نشده است، بطوریکه سند مشارکت راهبردی بین باکو و زاگرب که از طرف الهام علی اف و ایوو یوسیپوویچ روسای جمهوری آدریابجان و کرواسی در مارس سال 2013 به امضا رسید، تاکیدی بر اهمیت منطقه بالکان غربی برای جمهوری آذربایجان است.

جمهوری آذربایجان با افزایش قدرت اقتصادی خود در چند سال گذشته به گسترش همکاری و روابط در عرصه های مختلف در کشورهای بالکان از جمله کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو تصمیم گرفته است که حضور خود در این منطقه در اروپا را تقویت کند.

مقدونیه و اسلوونی از جمله دیگر کشورها در منطقه بالکان به شمار می روند که جمهوری آذربایجان با آنها نیز در عرصه های مختلف اقتصادی و تجاری همکاری دارند.

اروپام**2061** 1064
کد N167204