برگه های آمریکا در منطقه می سوزد/ بازگشت گام به گام به عقب

آمریکا,منطقه

بیروت – ایرنا - شمارش معکوس برای تغییرات در جهان شروع شده و کسی نمی تواند مانع پیامدهای آن شود ، رویارویی های داغ در جهان در خصوص پرونده هایی مهم همچون سوریه و اوکراین ادامه دارد که بر سایر مناسبات هم تاثیر گذاشته است.

به گزارش ایرنا ، روزنامه لبنانی « البناء» در شماره روز شنبه خود افزود: در اوکراین بعداز گذشت دو هفته، تهدید غرب به تحریم روسیه برای آنچه دخالت نظامی در اوکراین خوانده شده تاثیری نداشته است و حتی شرایط را بدترو سخت تر کرد تاجاییکه شبه جزیره کریمه اعلام کرد تصمیم دارد به روسیه ملحق شود و آماده برگزاری همه پرسی است که قانون اساسی اوکراین اجازه آن را به عنوان یک منطقه خودگردان می دهد.

البناء ادامه داد:در سوریه هم وقایع میدانی تاکید دارد که وضعیت مخالفان مسلح نظام سوریه به مرحله ای از بحران رسیده است که بازگشتی ندارد و دیگر نه سلاح های بیشتر و نه تغییر ساختارها و جابجایی نیروهای سیاسی و نظامی به آنها کمک می کند، حتی تغییر حامی منطقه ای آنها از قطر به عربستان سعودی و انتقال ماموریت حمایت نظامی از ترکیه به اسراییل هم کارساز نشد.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: شمارش معکوس آزادسازی شهر یبرود به عنوان تنها پایگاه دارای ویژگی های راهبردی در اختیار مخالفان مسلح شروع شده است زیرا به دلیل نزدیکی به مرز لبنان و سوریه و موقعیت جغرافیایی آن برای کمک رسانی به آنها اهمیت زیادی دارد.

ارتش سوریه از همه جناح ها در حال پیشروی به قلب شهر یبرود است و اکنون خیابان ها و دروازه های ورودی آن تحت سیطره آتش قرار دارد و حلقه محاصره عناصرمسلح که بیش از 2 هزار نفر هستند، تنگ تر می شود.

البناء تصریح کرد: بعداز شبه جزیره کریمه و یبرود یعنی خسارت هایی بزرگ در اوکراین و سوریه، اوضاع برای آمریکا در منطقه بدتر می شود و واشنگتن برگه هایی قوی که بتواند با آنها شرایط و موازین را به نفع خود تغییر دهد، در دست نخواهد داشت و به همین دلیل سیاست بازگشت گام به گام به عقب را در دو بخش شروع کرده است.

این روزنامه لبنانی نوشت : آمریکا، صحنه را به دو بخش تقسیم کرده است ، بخش اول اوکراین که آن را برعهده اروپا با با محوریت گفت وگو با روسیه قرار داده و بخش دوم خاورمیانه است که آن را برعهده عربستان سعودی با محوریت مذاکره با ایران قرار داده است.

« باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا قرار است بزودی به عربستان سعودی سفر کند.

واشنگن خود درصدد است تا نقش حامی و میانجی را در مذاکرات روسیه و اروپا و عربستان و ایران بازی کند و این درحالی است که عربستان سعودی خود را برای مرحله در اختیار گرفتن مصر و پذیرش شکست های در سوریه با تلاش برای خارج نگه داشتن آنها از راه حل ها آماده می کند.

این روزنامه لبنانی افزود: در همین چارچوب ، عربستان گام هایی را علیه اخوان المسلمین، داعش ، جبهه النصره و حزب الله در عربستان برداشت تا با یک تیر سه نشان بزند هم مصر را در اختیار بگیرد، هم شرایط را برای از دست دادن سوریه آماده و هم راه حل ها در لبنان را قفل کند.

البناء در ادامه گزارش خود به سیر تحولات سیاسی در دو هفته اخیر در لبنان اشاره کرد و نوشت : در تاییدی بر این ادعا شاهد هستیم که همپیمانان سعودی درلبنان اقدامات خود را تشدید کرده اند و این روند با حمله « میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان به مقاومت و تاکید او بر قدرت رییس جمهوری با این عبارت « نه به حزب الله» شروع شد.

خاورم ** 1324
کد N167193