چشم انداز تازه ترین نشست هسته ای به قلم رسانه های خارجی

ایران,رسانه های خارجی

تهران - ایرنا - قلم رسانه های خارجی این روزها در حال ترسیم چشم اندازی مثبت از توافق هسته ای نهایی میان ایران و گروه 1+5 است.

رسانه های خارجی با انتشار گزارش های متعدد و گوناگونی از اخبار مربوط به نشست کارشناسی ایران و گروه 1+5 در وین پایتخت اتریش، چشم انداز مثبتی از توافق هسته ای نهایی را ترسیم می کنند.

این رسانه ها همزمان با برگزاری نشست یاد شده از توافقات نهایی که بنا به اظهارات برخی مقامات عالی رتبه دست اندرکار این گفت وگوها از شش ماه تا یک سال به طول خواهد انجامید، خبر داده اند.

به گزارش ایرنا، نشست کارشناسی ایران و گروه 1+5 از روز 14 اسفند تا 16 اسفندماه با هدف بحث پیرامون مواردی چون غنی سازی، رآکتور آب سنگین اراک و همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران در وین برگزار شد.

مسوولان عالی مذاکره کننده روزهای بیست و ششم تا بیست و نهم اسفندماه پیرامون نتایج این نشست به تبادل نظر خواهند پرداخت.

ˈحمید بعیدی نژادˈ مدیر کل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه سرپرستی مذاکرات کارشناسی اخیر را به عهده داشت، تا مقدمه مذاکرات دوم در سطح سیاسی محمد جواد ظریف مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران سیاسی گروه 1+5 را فراهم آورند.**رسانه های خارجی

پایگاه اطلاع رسانی بی بی سی در آستانه مذاکرات هسته ای در سطح کارشناسی نمایندگان ایران و گروه 1+5 و همزمان با برگزاری این نشست به انتشار گزارش های متعدد و متفاوتی در این باره پرداخته است.

ˈدومین روز مذاکرات وین بین ایران و قدرت های جهانی آغاز شدˈ، ˈپایان روز اول مذاکرات جامع ایران و قدرت های جهانیˈ، ˈولایتی: مذاکره کنندگان به چارچوب تعیین شده پایبند بوده اندˈ، ˈولایتی: باید با کشورهای ۱+۵ از جمله آمریکا دو به دو مذاکره کنیمˈ و ˈایران اجرای توافق ژنو در کمتر از یک ماه را محتمل دانستˈ از جمله عناوین منتشره از سوی این رسانه انگلیسی است.

این منبع خبری غربی، با اشاره به آغاز اولین روز و روز دوم مذاکرات جامع ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در مقر سازمان ملل در وین پایتخت اتریش، هدف این مذاکرات را یافتن راه حلی جامع برای اختلافات بر سر برنامه هسته ای ایران تفسیر کرده که قرار است شش ماه تا یک سال طول بکشد.

بی بی سی در گزارشی به نقل از ˈعلی اکبر ولایتیˈ مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل می نویسد: مذاکره کنندگان هسته ای نشان داده اند به چارچوب تعیین شده در نظام جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حفظ حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران پایبند بوده اند.

بی بی سی در گزارشی دیگر می افزاید: سرپرست مذاکرات هسته ای ایران مذاکرات فنی کارشناسان ایران و گروه ١+٥ را مثبت ارزیابی کرده اما از لزوم حل مسایل باقیمانده در سطح مسئولان سیاسی سخن گفته است.

بی بی سی در گزارشی دیگر نیز زیر عنوان ˈحضور ظریف در مذاکرات ژنو منوط به تشکیل اجلاس در سطح وزیران استˈ می نویسد: رسانه های ایران از قول منابع نزدیک به مذاکره کنندگان ایران اعلام کرده اند که اگر اجلاس ژنو در سطح وزیران تشکیل نشود، وزیر خارجه ایران فقط در نشست افتتاحیه مذاکرات به عنوان رئیس گروه ایرانی، حضور خواهد داشت و جلسه با حضور معاونان او ادامه پیدا خواهد کرد.

ˈبی بی سیˈ همچنین در گزارشی زیر عنوان ˈپایان مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵، پیش از سفر اشتون به تهرانˈ به ارزیابی موضوع مذاکرات هسته ای اخیر در سطح کارشناسی از این زاویه می پردازد.

این شبکه خبری انگلیسی، می نویسد: یک روز پیش از سفر ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اورپا به تهران، مذاکرات سه روزه کارشناسی ایران و گروه پنج به علاوه یک (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در وین به پایان رسید.

تارنمای بی بی سی با اشاره به اظهارات حمید بعیدی نژاد رئیس هیات کارشناسی ایران در گفت وگو با منابع خبری داخلی مبنی بر مفید بودن این دور از مذاکرات، به نقل از وی اضافه می کند: در این سه روز پیرامون مسائل مختلف از جمله غنی سازی، راکتور آب سنگین اراک و همکاری هسته ای بحث شد.

این رسانه غربی می افزاید: گزارش این مرحله از مذاکرات در اختیار معاونان وزرای خارجه ایران و گروه دولت های پنج به علاوه یک قرار می گیرد که قرار است در روزهای ۲۷ تا ۲۹ اسفند به سرپرستی کاترین اشتون و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، مذاکرات را ادامه دهند.

بی بی سی با اشاره به سفر کاترین اشتون با پایان گفت وگوهای کارشناسی، به تهران، یادآوری می کند که این اولین سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران است.

این منبع خبری همچنین برنامه سفر اشتون در این سفر را دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس و ظریف وزیر خارجه و بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل هسته ای و روابط ایران و اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

شبکه خبری ˈدویچه ولهˈ (صدای آلمان) نیز زیر عنوان ˈتاکید ایران و شش قدرت جهانی بر مهم و مفید بودن مذاکرات هسته ایˈ به موضوع پرداخته، می نویسد: ایران و شش قدرت جهانی مذاکرات کارشناسی بر سر برنامه هسته ای تهران را که در هفته جاری در وین برگزار شد مهم و مفید خواندند.

به نوشته این منبع خبری آلمانی، این بازخوردهای مثبت، در آستانه دور جدیدی از مذاکرات در ماه جاری بیان شده است. مواضع اعلام شده از سوی ایران و قدرت های جهانی درباره مذاکرات کارشناسی بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، نشانه پیش رفت گفت وگوها است.

تارنمای دویچه وله به استناد گزارش های منتشره از سوی برخی منابع خبری از جمله خبرگزاری ˈرویترزˈ هم سازنده بودن گفت وگوها را به نقل از طرفین مذاکره کننده اعلام کرده است.

بنا بر گزارش این شبکه خبری، ایران و شش قدرت جهانی درصددند تا با تکیه بر توافق تحول سازی که نوامبر ۲۰۱۳میلادی در ژنو حاصل شد، زمینه دستیابی به توافقی جامع برای رفع اختلافات و برطرف کردن نگرانی های جامعه جهانی را فراهم کنند. در صورتی که توافق نهایی تا پایان ماه ژوئیه به دست آید، بحران هسته ای جمهوری اسلامی هم سرانجام پس از یک دهه حل وفصل خواهد شد.

سایت اینترنتی صدای آلمان می نویسد: تا کنون هر دو طرف اراده سیاسی خود برای دستیابی به این توافق نهایی را نشان داده اند و برای رسیدن به آن یک سری گفت وگوهای کارشناسی را در ماه های آینده هم برگزار خواهند کرد.

این رسانه خارجی نیز به اظهارات حمید بعیدی نژاد از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اشاره کرده و اظهارات اخیر وی در این باره را نقل می کند.رادیو ˈصدای آمریکاˈ هم در گزارشی سخنان بعیدی نژاد در این باره را آورده و نوشته است: ایران و شش قدرت، که در اواخر ۲۰۱۳ به توافقی موقت دست یافتند، سعی دارند تا آواخر ژوئیه به توافقی جامع برسند و اختلافات ده ساله ناشی از فعالیت های اتمی ایران را برطرف سازند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، هدف از مذاکرات در مجمع سازمان ملل متحد در وین، که نیمروز جمعه پایان یافت، این بود که زمینه برای دور بعدی مذاکرات سیاسی در اواخر مارس آماده شود.

این رسانه تاکید می کند: هر دو طرف تصریح کرده اند که تصمیم دارند به توافقی دراز مدت برسند و سلسله جلساتی را در ماه های آینده برنامه ریزی کرده اند، اما همچنین گفته اند که هنوز اختلافات عمده ای در مورد گستره برنامه اتمی ایران وجود دارد و موفقیت تضمین شده نیست.

دیگر رسانه های خارجی مانند ˈرادیو فرانسهˈ، ˈالعربیهˈ و ˈرادیو زمانهˈ به فراخور سیاست های رسانه ای هر یک از زوایای نگاه خود به موضوع هسته ای ایران و نشست کارشناسی اخیر نمایندگان دو طرف در وین پرداخته اند.

ایرانم**7074**1144
کد N167187