دستور کار مجلس در هفته جاری:

پنجمین سئوال از کابینه یازدهم در صحن پارلمان/ قرائت تفریغ آخرین بودجه دولت دهم در مجلس

مجلس

بررسی سوال نماینده مردم گیلانغرب از وزیر کشور و قرائت گزارش تفریغ بودجه 91 توسط رئیس دیوان محاسبات در دستور کار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر بررسی سئوال فتح الله حسینی نماینده مردم گیلانغرب و قصر شیرین از رحمانی فضلی وزیر کشور در دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

پیش از این وزیر اقتصاد، فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر نیرو و وزیر علوم و تحقیقات برای پاسخ به سئوالات نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شدند که طیب نیا، جنتی و فرجی دانا از مجلس کارت زرد گرفتند.

نمایندگان به عملکرد وزیر کشور در انتساب استانداران و عدم مشورت رایزنی نمایندگان استان ها انتقادات بسیاری دارند و در چند مورد تلاش کردند که استیضاح وزیر کشور در این خصوص را به جریان بیاندازند.

علاوه بر این گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی در مورد میزان تحقق اهداف سیاستهای کلی و نحوه اجرای قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی نیز در دستور کار این هفته صحن علنی قرار دارد. پیش از این هم کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44 قانون اساسی  8 گزارش از نحوه اجرای سیاست های اصل 44 و چالش های فرا روی اجرای این سیاست ها به مجلس ارائه داده بود که 4 گزارش آن طبق ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به رای نمایندگان گذاشته شد.

همچنین در هفته جاری گزارش تفریغ بودجه سال 1391 کل کشور توسط رئیس دیوان محاسبات در مجلس قرائت خواهد شد، این گزارش 30 دی ماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. بر اساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال قبل باید دی ماه هر سال ارائه شود.

علاوه بر این ادامه بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم این هفته نیز در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد. این گزارش پس از پایان بررسی لایحه بودجه در مجلس در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

همچنین گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی از ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار هفته جاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

علاوه بر این گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد وضعیت خودروهای وارداتی نیز که دهفته گذشته نیز در دستور کار مجلس قرار داشت این هفته نیز در دستور کار جلسات علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی این هفته همچنین بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد بررسی طرح استفساریه تبصره (3) ماده (9) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی که یک فوریت آن آذر ماه سال جاری به تصویب رسیده بود را در دستور کار دارند.

علاوه بر این گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد، لایحه موافقتنامه همکاری های امنیتی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری پاکستان نیز این هفته در دستور کار صحن علنی مجلس شورای سالامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی این هفته بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی را نیز در دستور کار دارند.