با اعلام افزایش تعامل با اوکراین،

ناتو همکاری با روسیه را مورد بازبینی قرار می‌دهد

ناتو اعلام کرد به منظور افزایش فشار بر مسکو درخصوص مواضعی که در قبال اوکراین اتخاذ کرده، در همکاری خود با روسیه بازبینی کاملی انجام خواهد داد و برنامه‌ریزی برای تشکیل یک هیات مشترک در ارتباط با از بین بردن سلاح‌های شیمیایی سوریه را به حال تعلیق در می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این میان اتحادیه اروپا اعلام کرد که دارایی‌های متعلق به 18 مقام اوکراینی متهم به اختلاس از جمله ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور مخلوع این کشور را در داخل این اتحادیه مسدود خواهد کرد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو اظهار داشت: مقامات این ائتلاف دیگر با همتایان روسی خود نشست‌های سطح پایین‌تر نخواهند داشت و در عین حال این ائتلاف تعامل خود با رهبران نظامی و غیرنظامی اوکراین را افزایش می‌دهد.

راسموسن پس از نشست میان مقامات روسیه و ناتو در تاریخ پنج مارس در بروکسل به خبرنگاران گفت: ما همچنین تصمیم گرفتیم که هیچ نشست نظامی و غیرنظامی در سطح پرسنل با روسیه در حال حاضر نباید صورت بگیرد.

وی گفت: وضعیت اوکراین در بردارنده پیامدهای جدی برای امنیت منطقه یورو آتلانتیک است. این در حالی است که ناتو با روسیه در خصوص تشکیل یک هیات مشترک احتمالی به منظور حفاظت از کشتی باربری "کیپ ریل" متعلق به آمریکا که قرار است سلاح‌های شیمیایی سوریه را نابود کند در حال مذاکره بوده است.

به دنبال این نشست فرستاده روسیه در ناتو این ائتلاف را به اعمال استانداردهای دوگانه و کلیشه‌های جنگ سردی در قبال روسیه متهم کرد.

آلکساندر گروشکو خطاب به خبرنگاران گفت: این نشست نشان داد که ناتو همچنین سیاست استاندارد دو گانه را دارد و کلیشه‌های جنگ سردی همچنان از سوی ناتو در قبال روسیه اعمال می‌شود.

به دنبال اعمال تحریم‌ها رهبران اتحادیه اروپا قرار است در تاریخ شش مارس در شهر بروکسل یک نشست اضطراری به منظور بحث در خصوص بحران شبه جزیره کریمه برگزار کند. تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا علیه مقامات اوکراینی در تاریخ پنج مارس تصویب شد.

بنا به گفته بیانیه این اتحادیه افرادی را که به عنوان مسئولان اختلاس بودجه دولتی اوکراین شناخته‌ شده‌اند هدف قرار می‌دهد.

این تحریم‌ها که قرار است برای مدت اولیه 12 ماه اعمال شود همچنین شامل بندهایی به منظور تسهیل بازیابی اعتبارات مسدود شده توسط اوکراین هستند.

با این وجود یک منبع خبری در اتحادیه اروپا اظهار داشت که کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند تنها در صورتی که اوکراین ابتدا احکام قضایی در شناسایی اعتبارات از دست رفته منتشر کند پول‌های مسدود شده را بازگردانند.

وی تاکید کرد که همه افراد تحریم شده متهم به اختلاس در بودجه دولتی اوکراین و انتقال غیرقانونی پول به خارج از اوکراین هستند.

در این فهرست به غیر از یانوکوویچ که به روسیه پناهنده شده پسر وی به نام اولکساندر و 16 تن از اعضای رژیم سابق وی شامل وزرای کابینه و دادستان کل حضور دارند.

انتهای پیام

کد N166898