8 کشته در حمله پلیس مصر به تظاهرکنندگان حامی اخوان‌المسلمین

مصر

در حالی که شبکه الجزیره از کشته شدن هشت تن در حمله نیروهای امنیتی به حامیان اخوان المسلمین خبر داد 27 کشور از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل ادامه خشونت‌ها علیه تظاهرکنندگان در مصر را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره،‌ منابع مصری اعلام کردند که در درگیری نیرهای امنیتی مصر با تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلیمن در این کشور هشت تن کشته و شماری زخمی شدند.

به گفته این منابع هفت تن از کشته‌شدگان در منطقه هزار مسکن در شهر قاهره و یک تن در استان شرقیه کشته شدند.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که 47 تظاهرکننده را به اتهام ‌"اغتشاش‌گری" در چند استان بازداشت کرده است.

منابع مصری اظهار کردند که نیروهای امنیتی به تظاهرات حامیان اخوان حمله کرده و از گاز اشک‌آور و گلوله استفاده و ده‌ها تن را مجروح کردند.

همچنین تظاهرات شبانه‌ای در استان‌های قاهره، الجیزه و چند استان دیگر مصر برگزار شد که شرکت‌کنندگان در آن خواهان برخورد با نظام "کودتاچی" و برکناری آن شدند.

در شهرک نصر در قاهره صدها تظاهرکننده معترض شعارهایی را علیه عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر سر دادند.

همچنین در روستای "کفرحکیم" در استان الجیزه هزاران تن از حامیان اخوان المسلمین با سر دادن شعارهایی خواهان براندازی حکومت نظامی و بازگشت "مشروعیت" شدند.

حامیان محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر در منطقه "اسوان" تظاهرات شبانه‌ای را برگزار کرده و با حمل کارت‌های زردرنگ و پلاکاردهایی خواهان بازگشت "مشروعیت" شدند.

در استان الدقهلیه نیز حامیان اخوان المسلمین تظاهرات شبانه‌ای را در روستای "اویش الحجر" برگزار کرده و آزادی بازداشت‌شدگان و توقف خشونت‌ها را خواستار شدند.

علاوه براین در مناطق مطریه، عین شمس، حلوان، معادی، مقطم و شهرک نصر و المهندسین و 6 اکتبر، فیصل و الهرم راهپیمایی‌هایی برگزار شد که شرکت‌کنندگان در آن "کودتای نظامی" را محکوم کردند. تظاهرکنندگان همچنین چند خودروی پلیس را در شهر 6 اکتبر و در خیابان فیصل در الجیزه به آتش کشیدند.

این تظاهرات به دعوت "ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت" جهت برگزاری تظاهرات میلیونی در حمایت از زنان برگزار شد.

در همین راستا،‌ راهپیمایی‌ها و زنجیره‌های انسانی در محکوم کردن نظام جدید مصر و همچنین برای قدردانی از نقش زنان در مقابله با "کودتا" دراستان‌های سوئز، شرقیه، دقهلیه، دمیاط، بحیره، الفیوم و بنی سویف و المنیا برگزار شد.

نیروهای امنیتی مصر نیز با کمک ارتش اطراف کاخ ریاست جمهوری و همچنین اطراف میدان "رابعه العدویه" را محاصره کردند.

شاهدان عینی اظهار کردند که نیروهای پلیس به همراه افراد مسلح ناشناس به نمازگزاران در محوطه مسجد "الفضالی" در منطقه "سیدی بشر" حمله و به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند و پس از آن نیز افراد مسلح ناشناس به سمت نمازگزاران کوکتل مولوتف پرتاب کرده و گلوله شلیک کردند.

از سوی دیگر، 27 کشورعضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای اعمال خشونت‌ها علیه تظاهرکنندگان در مصر را محکوم کردند که این اقدام از زمان عزل محمد مرسی در سه ژوئیه بی‌سابقه بوده است.

در این بیانیه مشترک که روز جمعه در ژنو صادر شد تاکید شده که باید عاملان خشونت‌ها محاکمه شوند و کمیته حقیقت‌یاب در مصر تشکیل شود.

این کشورها نگرانی خود را نسبت به قید و بندهایی که مسئولان مصری در خصوص برگزاری تجمع‌های مسالمت‌آمیز و آزادی بیان اعمال کرده‌اند اعلام و تاکید کردند که مسئولان مصری باید به خشونت‌ها و تهدیدهای پی در پی خود پایان دهند و هر چه سریعتر بازداشت‌شدگان را آزاد کنند.

انتهای پیام

کد N166724