جوادی‌آملی: پیشرفت علمی عامل عزت و اقتدار ملی است

سیاسی

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی از مراجع عظام تقلید، در دیدار وزیر علوم با وی از رشد و پیشرفت علمی به عنوان عامل عزت و اقتدار ملی یاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، این مرجع تقلید روز پنجشنبه در این دیدار با بیان اینکه در حوزه دین، استقلال و امنیت ملی شعار ما نه شرقی و نه غربی است، گفت: دین مبین اسلام بر لزوم فراگیری علم حتی در دورترین نقاط جهان تاکید کرده است.

وی ادامه داد: در این حوزه باید طبق سند چشم انداز جهانی حرکت کرده و علاوه بر کمک کردن به کشورهای جهان، از پیشرفت‌های علمی‌شان بهره‌مند شویم.

جوادی آملی با اشاره به خصوصیات علم در اسلام، نتیجه علم بدون دین را جنگ ها و قتل عام های صده اخیر جهان عنوان کرد و افزود: سیاست های مسئولان نظام، پس از انقلاب اسلامی همواره بر مبنای عقلانیت و دین بوده است و از این رو منشا خدمات صلح‌طلبانه در سراسر جهان بوده‌ایم.

جوادی‌آملی تقلید کورکورانه و تبعیت محض را ریشه عقب ماندگی‌های علمی کشور در دوران طاغوت دانست و افزود: امروز پیشرفت‌های شگرف کشور در عرصه‌های مختلف علمی و داشتن منطق اسلامی باعث شده تا غرب راه حل دیگری جز حضور در پای میز مذاکرات نداشته باشد.

این مرجع تقلید با اشاره به تلاش غرب برای جدا کردن علم و دین، همه علوم را زیرمجموعه علوم دینی دانست و افزود: درباره هرچه صحبت کنیم فعل خداست و از این رو در فلسفه الهی علم غیر دینی نداریم.

استاد برجسته حوزه‌های علمیه با بیان اینکه اگر دین نباشد دچار مشکلاتی همچون فرار مغزها می شویم، خاطرنشان کرد: باید مجدانه در جهت تدین دانشگاهیان گام برداریم تا زمینه های رشد و اعتلای بیش از پیش ایران اسلامی فراهم شود.

انتهای پیام

کد N165988