یک کارشناس دینی:

آنها که در کلاس اول اخلاق لنگ هستند چگونه می‌خواهند دیگران را تربیت کنند

سیاسی

یک کارشناس دینی و استاد حوزه علمیه با اشاره به مولفه‌های اثرگذاری تبلیغ تصریح کرد: دوری از حسد،‌ غرور‌، خود بزرگ‌بینی‌، ‌تخلق به اخلاق و ضعیف دانستن خود در برابر خداوند از جمله مولفه‌های موثر در اثرگذاری تبلیغ است.

یک کارشناس دینی و استاد حوزه علمیه با اشاره به مولفه‌های اثرگذاری تبلیغ تصریح کرد: دوری از حسد،‌ غرور‌، خود بزرگ‌بینی‌، ‌تخلق به اخلاق و ضعیف دانستن خود در برابر خداوند از جمله مولفه‌های موثر در اثرگذاری تبلیغ است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسین هاشمی‌نژاد در همایش "فاطمیه و فرصت‌های تبلیغ" مهمترین ویژگی‌های یک تبلیغ اثرگذار را برای مبلغان تشریح کرد.

وی یکی از راه‌های متخلق کردن مردم را احسان در برابر بدی‌های دیگران عنوان کرد و گفت: سیره اهل بیعت(ع) و علمای بزرگ نیز این بوده که بدی‌های دیگران را با خوبی و اخلاق حسنه پاسخ می‌دادند.

وی افزود: اگر بخواهیم در عرصه تبلیغ در مردم اثرگذار باشیم باید با برخورد اخلاقی مستمع را تربیت کنیم و اگر جاذبه داشته باشیم مردم با اخلاق خوب جذب می‌شوند.

این استاد حوزه علمیه و مبلغ دینی با انتقاد از مبلغانی که احیانا پس از سالها تبلیغ مردم حتی یک لبخند از آنها ندیده‌اند، گفت: سیره علمای بزرگ ما این بود که اسوه اخلاق برای مردم بودند و این ویژگی را در اعمال و رفتار خود نشان می‌دادند؛ بنابراین آنچه ما را روحانی می‌کند تهذیب نفس و تخلق به اخلاق است.

هاشمی‌نژاد خطاب به مبلغان و روحانیون گفت: اگر فردای قیامت پیامبر خدا بپرسد چرا در لباس من به گونه‌ای رفتار نکردید که وقتی مردم شما را می‌بینند جذب شوند چه خواهیم گفت. بنابراین حالات معنوی و اخلاقی یک روزه به دست نمی‌آید باید ممارست و تمرین داشته باشیم و استاد ببینیم.

این کارشناس مسائل دینی یادآور شد: آنها که در کلاس اول اخلاق لنگ هستند چگونه می‌خواهند دیگران را تربیت و جذب کنند پس باید ابتدا خود را به سلاح اخلاق مسلح کنیم.

وی با بیان اینکه دوری از حسد و خودبزرگ‌بینی از دیگر ابزار اثرگذار در تبلیغ است، اظهار کرد: ابتدا باید خودمان را موعظه کنیم و بعد مردم را تربیت کنیم و این مسئولیت سنگینی است که انسان در جایگاهی قرار گیرد که بخواهد مردم را تربیت کند.

هاشمی‌نژاد یکی از آسیب‌ها در زمینه تبلیغ را به میان کشیدن صحبت پول و دنیا دانست و گفت : اگر مبلغی حرف پول و دنیا را با مردم بزند اثر معکوس بدی روی آنها می‌گذارد؛ بنابراین نباید حرف دنیا با مردم بزنیم که باعث می‌شود آنها از دور ما پراکنده شوند بدانیم که روزی را خدا تامین می‌کند.

وی در پایان دهه محرم و ایام فاطمیه را به عنوان بهار تبلیغ برای بیان معارف اهل بیعت (ع) عنوان کرد و گفت: از این فرصت‌ها که قلوب مردم آماده دریافت معارفند به بهترین وجه استفاده کنیم زیرا اگر ذره‌ای از معارف فاطمی در قلبی بدرخشد او را کیمیا می‌کند.

انتهای پیام

کد N165978