زخمی شدن پنج نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی در لیسبون

آمریکا اروپا

رسانه های خارجی از زخمی شدن پنج نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی در لیسبون خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینهوا با اشاره به تظاهرات 15 هزار پلیس پرتغال در میدان "پامپال مارکز" در مرکز لیسبون در اعتراض به اقدامات ریاضتی دولت از جمله کاهش حقوق و مستمری از پیشروی معترضان به سوی ساختمان پارلمان این کشور خبر داد.

بر این اساس، این تظاهرات به خشونت کشیده شد و در جریان آن سه نیروی امنیتی و دو نفر از معترضان زخمی شدند. همچنین پلیس ضد شورش تلاش گسترده ای را برای جلوگیری از ورود معترضان به ساختمان مجلس کرد که با حمل پلاکاردهای بلند و سر دادن شعارهایی علیه استثمار و کاهش دستمزدهایشان در پی ورود به این ساختمان بودند.

جامعه بین الملل پیش شرط دریافت این وام را افزایش تدابیر ریاضت طلبانه اقتصادی و کاهش بودجه جاری دولت عنوان کرده بود که سبب نارضایتی اتحادیه‌ ها و مردم پرتغال شده است.

پرتغال پس از یونان و ایرلند سومین کشور در منطقه یورو است که گرفتار مشکلات اقتصادی و بحران بدهی بوده و در پی کسب کمکهای اعطایی بیشتر است. پس از موافقت صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا برای ارائه بسته کمکی 78 میلیارد یورویی (110 میلیارد دلاری) به پرتغال در اوایل سال 2011، دولت میزان دستمزدها را کاهش و مالیاتها را افزایش داد.