دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها:

به دنبال فعال کردن دانشگاهیان هستیم/حلقه وصل 5 جریان سیاسی کشور هستیم

سیاسی

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه این تشکل همچنان در حوزه سیاسی فعال خواهد بود، خاطر نشان کرد: با این وجود سعی خواهیم کرد در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی فعال‌تر شویم.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه این تشکل همچنان در حوزه سیاسی فعال خواهد بود، خاطر نشان کرد: با این وجود سعی خواهیم کرد در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی فعال‌تر شویم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که در شرایط فعلی حضور دانشگاهیان در عرصه اجتماعی، علمی و فرهنگی ضرورت دارد، خاطر نشان کرد: رییس جمهور هم در سخنرانی خود در دانشگاه شهید بهشتی بر ضرورت حضور دانشگاهیان در مسائل سیاسی‌،اجتماعی و فرهنگی تاکید کردند، بنابراین انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با توجه به سابقه طولانی خود اکنون در پی این است که نقش کلیدی در مسائل اجتماعی و فرهنگی، علمی و صنفی را به عهده بگیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در پی برطرف کردن نیازهای جامعه و ‌حل مشکلات مردم است. این تشکل به دنبال ارائه راه‌حل برای مشکلات نظیر ترافیک، آلودگی، طلاق، اعتیاد، مهاجرت،‌فساد اداری و مالی،‌فساد اخلاقی و پایین آمدن کیفیت علمی دانشگاه‌ها است و فعالیت خود را صرفا در مسائل سیاسی خلاصه نمی‌کند.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه احزاب و تشکل‌های سیاسی صرفا در زمان انتخابات فعال می‌شوند، اظهار کرد: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها پیش از آن که تشکل سیاسی باشد تشکل علمی و صنفی است، بنابراین به دنبال برطرف کردن نیازهای فرهنگی و اجتماعی جامعه بوده و همچنین پیگیر مسائل صنفی دانشگاهیان است.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به اینکه اکنون دانشگاهیان به عنوان یکی از گروه‌های مرجع محسوب می‌شوند، خاطر نشان کرد: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها تلاش می‌کند که فعالیت‌های خود را گسترش دهد تا از ظرفیت اساتید دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور استفاده کند.

رهامی درباره فعالیت‌های سیاسی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهیان نیز گفت: ما به دنبال حفظ فضای اعتلای کشور هستیم، زیرا معتقدیم تندروی سال‌های گذشته به دلیل نبود گروه‌های اعتدالی هر دو جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب بوده است، اکنون نباید اجازه دهیم که دوباره جامعه به فضای افراطی بازگردد.من معتقدم اگر از فضای موجود کشور برای حل مشکلات استفاده نکنیم آیندگان ما را نمی‌بخشند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در ادامه گفت: انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها براساس اساسنامه خود واحدهای دانشگاهی دارد و اساتید دانشگاه‌ها می‌توانند در داخل هر یک از دانشگاه‌های خود واحدهای این تشکل را تاسیس کنند، تلاش ما این است که واحدهای متمرکز استانی تشکیل دهیم. طرحی که اکنون پیشنهاد اولیه آن مطرح شده است این است که کشور به 4 قسمت شمالی، جنوبی، شرقی و غربی تقسیم شود و در هر بخش یک واحد مرکزی تشکیل شود.

وی همچنین گفت: توسعه نیازهای علمی ایجاب می‌کند که در دانشگاه‌های مرکز نشست‌های عملی مختلفی برگزار شود تا بعد فعالیت‌های علمی این تشکل پررنگ‌تر شود ما در پی این هستیم که مسائل اجتماعی و فرهنگی در دانشگاه‌ها به بحث گذاشته شود، البته ما همچنین مشکلات معیشتی و صنفی اساتید را نیز پیگیری می‌ کنیم زیرا همه اقشار دارای تشکل‌های صنفی هستند اما مسائل صنفی اساتید متولی خاصی ندارد.

رهامی در ادامه با اشاره به اینکه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با تشکل‌های سیاسی اعتدال‌گرای اصلاح‌طلب و اصول‌گرا همفکری خواهد کرد، اظهار کرد: باید تلاش کنیم با همفکری صدمات زیادی که در هشت سال گذشته به کشور وارد شد جبران شود. در این راستا ما چندین جلسه هم با اصول‌گرایان معتدل داشته‌ایم در واقع تلاش ما این است فضا را به سمت اعتدال‌گرایی ببریم زیرا اگر گروه‌های معتدل با هم همکاری کنند افراطی‌گری به حاشیه می‌رود.

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها تشکل سیاسی صرف نیست افزود: با این وجود این تشکل مسوول کمیته سیاسی و انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است. همچنین این تشکل در شورای مشورتی آقای خاتمی هم حضور دارد و نقش ایجاد هماهنگی میان اصلاح‌طلبان را به عهده دارد.در واقع انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها حلقه وصل 5 جریان شورای مشورتی محمد خاتمی، عارف،‌دولت، آقای هاشمی و اصول‌گرایان معتدل است. انجمن اسلامی در دوره انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اجماع اصلا‌ح‌طلبان بود ودر واقع نقش حکمیت میان عارف و روحانی را به عهده داشت.

رهامی در پایان درباره آخرین وضعیت "بنیاد صلح" نیز گفت: این تشکل غیردولتی در حال طی مراحل قانونی خود است و اکنون جلسات غیررسمی را برگزار کرده و همچنین عضوگیری می‌کند. این نهاد ، نهادی مستقل بوده که در زمینه ایجاد صلح و مقابله با خشونت فعالیت می‌کند.

انتهای پیام

کد N165655