آیا محمد رضا رحیمی جز خط قرمزهاست؟

محمد رضا رحیمی

هنوز از یادها نرفته است که در دوران محمود احمدی نژاد ، برای اولین بار بزرگترین فساد بزرگ تاریخ اقتصاد ایران معروف به فساد 3 هزار میلیارد تومانی در دولت دهم شکل گرفت و ...به گزارش آفتاب به نقل از هشت صبح، هنوز از یادها نرفته است که در دوران محمود احمدی نژاد ، برای اولین بار بزرگترین فساد بزرگ تاریخ اقتصاد ایران معروف به فساد 3 هزار میلیارد تومانی در دولت دهم شکل گرفت و این فساد زلزله در نظام بانکی کشور به پا کرد؛ فسادی که منجر به محکومیت معاونان چند وزیر و متواری شدن مدیرعامل بزرگترین بانک دولتی ایران شد.
از همان دوران اما هر چند وزیر اقتصاد وقت تنها از مجلس کارت زرد گرفت و استیضاح نشد اما ماجرای مبارزه با فساد اقتصادی بسیار حدی تر شد.
البته اسامی فاسدان اقتصادی تا پایان 8 سال نیز از جیب محمود احمدی نژاد بیرون نیامد تا نوبت به حسن روحانی برسد و او برنامه های تازه ای برای مبارزه با فساد داشته باشد.
برنامه هایی که شاید با دستگیری بابک زنجانی جدی تر شده باشد اما در هر حال نکته اینجاست که هنوز پرونده های فساد دوران محمود احمدی نزاد و نزدیکانش باز است و گاهی خبر ساز می شود.
یکی از پرونده هایی که در سال 89 مطرح شد و هنوز به سرانجام نرسیده است پرونده فساد بیمه ایران است که رد پای معاون اول محمود احمدی نژاد یعنی محمد رضا رحیمی در ان دیده می شود.
همه چیز درباره پرونده بیمه ایران که به حلقه فاطمی شهرت یافت از اختلافات الیاس نادران نماینده تهران و محمد رضا رحیمی آغاز شد تا اینکه چند روز پیش یک منبع آگاه اعلام کرد برای محمد رضا رحیمی قرار مجرمیت صادر شده است.
جدال رحیمی – نادران اما برای اولین بار با مطرح شدن موضوع نامعتر بودن مدرک دکترای رحیمی توسط نادران در مجلس هشتم جدی شد.
با انتخاب رحیمی به عنوان معاون اول احمدی‌نژاد، انتقادات نادران، وارد مرحله جدیدی شد؛ به ویژه اینکه رییس قوه قضاییه ضمن اعلام خبر «کشف و شناسایی باند بزرگ مفاسد اقتصادی» و «شبکه‌های فساد مالی و اختلاس و زد و بند» عده‌ای از دولتی‌ها را مقصر دانسته بود.
ماجرا از آنجا آغاز شد که پرونده حلقه فاطمی مربوط به شرکت بیمه ایران، در سال ۸۸ رسانه‌ای شد. صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، دراسفندماه سال ۸۸، از بازداشت یک باند فساد اقتصادی در یک شرکت دولتی خبر داده و گفته بود: «افراد این باند توانسته‌اند با جعل اسناد دولتی و قضایی، میلیارد‌ها تومان به حقوق مردم و بیت‌المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس یک نفر از آنان شش میلیارد تومان است.»
 در همین زمان بود که الیاس نادران، نماینده اصولگرای مجلس، رحیمی را متهم به شرکت در این فساد اقتصادی کرد و ماجرا تا روی کار آمدن دولت یازدهم هم ادامه دار شده است.
بعد از اعلام منابع خبری درباره صدور قرار مجرمیت برای نادران اما محسنی‌اژه‌ای  نیز  در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه درباره یکی از مسئولان دولت سابق که پرونده‌ای در بیمه و ارز داشته اخباری منتشر شده که برای او قرار مجرمیت صادر شده است، آیا این خبر صحت دارد؟ و اینکه اتهاماتی که به وی وارد شده 25 یا 29 عنوان اتهامی است،‌آیا تعداد این اتهامات صحیح است؟ گفت: اصل موضوع صحیح است و قرار مجرمیت برای این فرد صادر شده است.تا شایعات در این خصوص توسط سخنگوی قوه قضاییه تایید شود.
با این حال سخنگوی قوه قضائیه از اتهامات رحیمی سخن نگفت و ادامه داد: از تعداد اتهامات مطلع نیستم و در صورت اطلاع نمی‌توانستم بیان کنم.
حالا اما با وجود تاکید سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر تعیین قرار مجرمیت برای رحیمی، وکیل محمدرضا رحیمی گفته: ممکن است برای موکلم قرار منع‌تعقیب صادر شود.
به این ترتیب است که محمدرضا نادری وکیل‌مدافع رحیمی از رسانه‌ای‌شدن موضوع صدور قرار مجرمیت برای موکلش انتقاد کرده است.
 او در این خصوص  گفته: این نحوه اطلاع‌رسانی، محکومیت و مجازات موکل من قبل از رسیدگی است زیرا مردم خبر ندارند که این یعنی چه و چه تغییراتی ممکن است در پرونده ایجاد شود.
 او همچنین گفته: من حق اظهارنظر درباره تصمیم بازپرس ندارم، ولی تا زمانی که دادستان راجع به تصمیم بازپرس اظهارنظر نکند نمی‌توان گفت که قرار مجرمیت یا قرار منع‌تعقیب صادر می‌شود زیرا هر دو حالت ممکن است که پیش بیاید.
در هر صورت  او معتقد است: «برای موکلش باید قرار منع‌تعقیب صادر شود.»
به این ترتیب اما و اگرها درباره پرونده محمد رضا رحیمی همچنان ادامه دارد و معلوم نیست بالاخره اگر او مقصر است مجازات خواهد شد یا خط قرمزهایی که محمود احمدی نژاد از انها نام برده بود و کابینه اش را مشمول ان دانسته بود هنوز ادامه دارد.
کد N165162