فداحسین مالکی: آمریکایی‌ها تلاش دارند خود را از گرداب افغانستان رها کنند

سیاسی

سفیر پیشین ایران در کابل با بیان این که تنها ملت افغانستان است که باید برای خود تصمیم بگیرد، اظهار کرد: آمریکایی‌ها تلاش دارند که از گرداب افغانستان خود را رها کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فداحسین مالکی، سفیر پیشین ایران در افغانستان در سخنانی در نوزدهمین سالگرد بزرگداشت شهید استاد عبدالعلی مزاری از فرماندهان جهاد و مقاومت و پرچمدار نهضت اسلامی افغانستان برگزار شد، اظهار کرد: افغانستان تمام جزر و مدهای تاریخ را تحمل کرده است اما از تمام حوادث و سختی‌ها عبور کرده است.

او ادامه داد: امروز افغانستان به لحاظ قوانین بین‌المللی هیچ چیز کم ندارد و همه ارکان‌شان بر پایه قانون اساسی است. در پنج سالی که به عنوان نماینده ایران در خدمت ملت افغانستان بودم برخی مسائلی را دیدم که برایم تازگی داشت و حاکی از سال‌های سخت برای افغانستان بود.

وی گفت: اما ملت افغانستان با استقامت و وفاداری به وطن‌ و اصول‌شان ایستاده‌اند و این وفاداری برای خارجی‌ها هم زبان‌زد بوده است.

مالکی با طرح این پرسش که بسیاری می‌پرسند شرایط آینده افغانستان چه می‌شود؟ خاطرنشان کرد: پاسخ سیاستمداران افغانستان، دولت و رییس‌جمهوری به خواسته‌های ناحق غربی‌ها از طرح پیمان (امنیتی) گرفته تا مسائل دیگر این است که افغانستان مستقل و بر اساس منافع خودش عمل می‌کند اما این پاسخ برای غربی‌ها سخت بوده است و فکر نمی‌کردند به این زودی‌ها از افغانستان چنین پاسخی را بشنوند.

او با طرح این پرسش که بعد از 2014 و خارج شدن نیروهای آمریکایی چه اتفاقی در افغانستان خواهد افتاد؟ گفت: این بزرگ‌ترین سوالی است که غربی‌ها سعی می‌کنند با طرح آن ذهن مردم را مشوش کنند. این در حالی است که ما همواره در سال‌های گذشته عنوان می‌کردیم که اگر ارتش آمریکا سعی می‌کرد ارتش ملی افغانستان را به جای ایجاد پایگاه‌های نظامی تقویت کند امروز دیگر جرات نداشتند چنین ابهامات و نگرانی‌هایی را به خاطر خروج‌شان از افغانستان ایجاد کنند. معتقدم به همت ملت بزرگ افغانستان و وحدتی که در این شرایط ایجاد خواهد شد از این مرحله عبور می‌کنند.

سفیر پیشین ایران در افغانستان تاکید کرد: تنها ملت افغانستان است که باید برای خود تصمیم بگیرد. چه آقای کرزی پیمان امنیتی را امضا کند و یا رییس‌جمهور آینده آن را امضا کند یا نکند، آمریکایی‌ها تلاش دارند که از گرداب افغانستان خود را رها کنند. این‌ها (آمریکایی‌ها) تلاش خواهند کرد تا از گرداب افغانستان خود را رها کنند. غرب در موضوع سوریه شکست سیاسی سختی را در مقابل اراده و مقاومت این ملت خورده است. امروز را با شش ماه قبل در سوریه مقایسه کنید. تمام افراطی‌ها رسما از سوی برخی قدرت‌های دنیا و منطقه حمایت می‌شدند اما چه شده است که امروز عربستان می‌گوید با این گروه‌ها (تکفیری‌ها) مخالفم. این‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این گروه‌ها به زودی بلای جان خودشان می‌شوند و باید هرچه سریع‌تر منطقه را ترک کنند.

مالکی با بیان این که افغانستان در مسیر توسعه قرار گرفته است، گفت: فعال شدن بندر چابهار به عنوان ترانزیت کالا بین شرق و غرب می‌تواند درهای تجاری و اقتصادی زیادی را به روی افغانستان باز کند.

وی هم‌چنین تاکید کرد: امیدواریم ملت افغانستان بتواند در مرحله حساس انتخابات ریاست جمهوری با همدلی و وحدت پیش روند.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین در انتهای این مراسم، از تعدادی مسوولان مرتبط با امور افغانستان از جمله مدیرکل امور اتباع خارجی و پناهندگان استانداری تهران و تعدادی از افغان‌های فعال در عرصه قرآنی تقدیر و تشکر شد.

انتهای پیام

کد N164806