پیشنهاد کامرون برای اعمال طیفی از تحریم‌ها علیه روسیه

سیاسی

نخست وزیر انگلیس در حال بررسی طیفی از تحریم‌های احتمالی مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه است و این پیشنهاد احتمالا به صورت رسمی در نشست فوق‌العاده رهبران این اتحادیه در چند روز آینده به بحث گذارده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس این پیشنهاد را برای تضمین این مساله ارایه کرد تا مطمئن شود که روسیه بایستی هزینه سنگینی را به خاطر نقض یکپارچگی اوکراین پس از به دست گرفتن کنترل منطقه کریمه، بپردازد.

وی همچنین قرار است در نشست شورای امنیت ملی انگلیس به این مساله بپردازد.

نخست وزیر انگلیس در این نشست که روز دوشنبه هفته آتی برگزار می‌شود به وزیران کابینه‌اش می‌گوید که این تحریم‌ها احتمالا به صورت رسمی در نشست فوق‌العاده رهبران کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل در چند روز آتی مورد توافق قرار می‌گیرد. این تحریم‌ها شامل کند کردن یا توقف ویزا باری تجار روس است که می‌خواهند به اتحادیه اروپا سفر کنند و همچنین کاهش روابط تجاری و اقتصادی این اتحادیه با مسکو خواهد بود.

افشای این تحریم‌ها پس از آن مطرح شد که انگلیس تاکید کرد بر تفاهم نامه‌ 1994 بوداپست که به امضای لندن، آمریکا و روسیه در تضمین یکپارچگی اوکراین رسید، متعهد می‌ماند. این تفاهم نامه در پی تسلیم و کنار گذاشتن تسلیحات اتمی دوران شوروی در اوکراین امضا شد.

اما دولت لندن واکنش نظامی علیه روسیه را رد کرد و سخنگوی نخست وزیر انگلیس گفت: تنها راه حل این بحران از طریق دیپلماتیک و صلح آمیز است. تشکیل گروه هفت کاملا گویا این مساله است.

انگلیس معتقد است که روسیه بایستی از نظر مالی و اقتصادی تحریم شود اما سخنگوی کامرون گفت: زمانی که نخست وزیر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و زمانی که ویلیام هیگ، وزیر خارج انگلیس با سرگئی لاوروف، همتای روسش صحبت کرد من فکر می‌کنم که هر دو درباره هزینه‌هایی که روسیه باید به خاطر این اقداماتش بپردازد صحبت کردند. ما پیامی واضح و شفاف به دولت مسکو دادیم.

دولت لندن در حال پذیرش یک رویکرد احتیاطی است و در این برهه از زمان قصد توضیح بیشتر در این باره را ندارد و امیدوار است که هنوز مجالی برای مذاکره میان مسکو و کی‌یف باشد. اما کامرون معتقد است که اتحادیه اروپا نیاز دارد تا به وضوح به مسکو بگوید به خاطر نقض یکپارچگی اوکراین، باید مجازات شود.

سخنگوی کامرون افزود: ما می‌خواهیم تا راهی برای برگزاری مذاکرات سیاسی میان دو طرف پیدا شود. ما می‌خواهیم تا تمامی راه‌ها را رصد کنیم. این پیشنهاد از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپاست.

انتهای پیام

کد N164708