تحقیقات جدید از اقدامات سیا به درخواست کنگره آمریکا

سیاسی

تلاش سازمان سیا برای عدم افشای جزئیات برنامه‌های محرمانه بازجویی و شکنجه که به اختلاف بین این آژانس و اعضای کنگره آمریکا منجر شده است، سبب شد تا دیده‌بان داخلی سیا به بررسی رفتار کارمندانش بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، به دنبال شکایات اعضای کنگره آمریکا مبنی بر اینکه کارمندان سیا از فعالیت‌های اعضای کمیته اطلاعاتی سنا، جاسوسی می‌کردند، بازرس کل این آژانس تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد.

به گفته یک مقام، کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا سال‌های متمادی گزارش‌های انبوه از طرح بازجویی‌های محرمانه را مورد بررسی قرار داده است و سازمان سیا تا جایی در این روند دخالت کرد که به شبکه کامپیوترهای این کمیته نیز وارد شد.

این در حالی است که این کمیته از حامیان بسیاری از طرح‌های جاسوسی آمریکا است: مواردی که توسط ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و طرح حملات پهپادی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا. این موضوع از محدود اختلافات روشنی است که بین سازمان سیا و کمیته اطلاعاتی سنا رخ داده است.

پس از آغاز دوره اول ریاست جمهوری اوباما، این برنامه‌های سازمان سیا به دلیل روش‌های بازجویی و شکنجه‌های غیر قانونی‌اش تعطیل شد. تحقیقات سنا در خصوص این طرح سازمان سیا چهار سال به طول انجامیده و بیش از 40 میلیون دلار هزینه داشته است.

انتهای پیام

کد N164707