پیشنهاد کمک نظامی 280 میلیون دلاری آمریکا به پاکستان

آمریکا با اعلام این مساله که پاکستان پس از سال 2014 یکی از بازیگران مهم در مقابله با تروریسم است، پیشنهاد کرده تا 280 میلیون دلار کمک نظامی به این کشور اختصاص داده اما از طرف دیگر می‌خواهد با توجه به نگرانی‌های هند نسبت به سوءاستفاده از این بودجه‌ها، کمک غیرنظامی خود به اسلام‌آباد را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری هند، دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که تحت فشار مالی قرار دارد، پیشنهاد کرده به میزان چشمگیری کمک غیرنظامی خود به پاکستان را کاهش داده و آن را از 703 میلیون دلار در سال 2013 میلادی به 446 میلیون دلار در سال آتی میلادی برساند؛ اقدامی که با هدف بهبود روابط با هند صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با پیشنهاد کمک غیرنظامی 446 میلیون دلاری به پاکستان گفت: منابع عملیات‌های احتیاطی برون مرزی از فعالیت‌های مهم آمریکا همچون تداوم همکاری نزدیک با پاکستان، تضمین امنیت تاسیسات اتمی پاکستان، همکاری با پاکستان در تسهیل روند صلح افغانستان و ارتقاء روابط بهبود یافته با هند حمایت خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا افزود: بودجه سال مالی 2015 برای پاکستان به منظور انجام اولویت‌های استراتژیک آمریکا برای مبارزه با تروریسم، تقویت امنیت در پاکستان و منطقه و حفظ ثبات در افغانستان پس از انتقال قدرت بسیار مهم و حیاتی است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پیشنهاد بودجه سالانه به کنگره اعلام کرد: پاکستان یکی از بازیگران مهم در مساله مقابله با تروریسم آمریکا، اقدامات لازم برای منع گسترش سلاح‌های اتمی، اهداف طولانی مدت ما برای توسعه اقتصادی و ثبات در منطقه خواهد ماند.

وزارت امور خارجه آمریکا با پیشنهاد بودجه 100 میلیون دلاری برای پاکستان بر اساس صندوق حمایت اقتصادی برای سال مالی 2015 گفت: توسعه روابط پایدار و مشترک با یک پاکستان باثبات و ثروتمند که نقش سازنده‌ای در منطقه ایفا می‌کند، یکی از اولویت‌های آمریکا خواهد بود.

بر اساس بودجه نظامی خارجی، آمریکا در سال مالی 2015 که از اکتبر سال جاری میلادی آغاز می‌شود، به کمک نظامی 280 میلیون دلاری خود برای پاکستان ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا افزود، با در نظر گرفتن انتقال قدرت در افغانستان و ادامه حملات تروریستی علیه غیرنظامیان و اهداف نظامی در پاکستان،‌ بودجه نظامی خارجی برای اقدامات پاکستان در راستای افزایش ثبات در مرزهای غربی‌اش و تضمین ثبات کلی مرزهایش بسیار مهم است.

این وزارتخانه ادامه داد: این کمک نظامی 280 میلیون دلاری ارتش، مرزبانان، نیروی هوایی و توانایی نیروی دریایی را برای انجام اقدامات مقابله با تروریسم علیه شبه‌نظامیان سراسر مرزهای پاکستان تقویت کرده و توانایی پاکستان برای مقابله با تهدیدها را بهبود می‌بخشد و تداوم مشارکت نظامی میان واشنگتن و اسلام‌آباد را تشویق می‌کند.

انتهای پیام

کد N164703