نوزدهمین سالگرد بزرگداشت شهید عبدالعلی مزاری

سفیر افغانستان در تهران: برای رسیدن به اهداف سیاسی راه مبارزه مدنی به روی همگان باز است

نوزدهمین سالگرد بزرگداشت شهید استاد عبدالعلی مزاری از فرماندهان جهاد و مقاومت و پرچمدار نهضت اسلامی افغانستان با حضور سفیر افغانستان در تهران و تعدادی از مقامات و شخصیت‌های کشورمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نصیر احمدنور، سفیر افغانستان در تهران در سخنانی در این مراسم که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: مراکز فتنه و توطئه‌گران از توطئه‌ریزی در افغانستان خسته نشده و هر روز با رنگ و بوی دیگری به کشتار می‌پردازند به طوری که آینده قابل پیش‌بینی برای توقف کاروان شهادت در این کشور دیده نمی‌شود.

او گفت: با این وجود امروز مردم افغانستان فرصت‌های بی‌نظیری در دست دارند و این فرصت‌ها در یک دهه گذشته بیش‌تر شده است.

سفیر افغانستان در تهران تصریح کرد: امیدوارم در دهه آینده افغانستان بتواند فرصت‌ها را به دست آورد و از آن‌ها استفاده کند. متاسفانه امروز کشور ما از ناامنی رنج می‌برد و ناامنی و افراط و ترور در مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سایه افکنده است. با توجه به قوانینی که در افغانستان ایجاد شده است هیچ انگیزه‌ای برای ناامنی و خونریزی وجود ندارد و اگر گروهی و قوم و قبیله‌ای دست به سلاح می‌برند باید آخرین وسیله برای تحقق عدالت، حقوق سیاسی و مدنی باشد.

نور ادامه داد: متاسفانه در کشور ما استفاده از سلاح آخرین اقدام و وسیله نیست اما همگان باید بدانند که هر کسی که بخواهد به اهداف سیاسی‌اش در افغانستان دست یابد می‌تواند در چارچوب قوانین مدنی اقدام کند و راه به روی او باز است و نیازی به استفاده از سلاح نیست.

وی تاکید کرد: ناامنی‌ها و افراط و ترور ریشه در خاک افغانستان، فرهنگ و تاریخ این کشور ندارد بلکه از بیرون به ما تحمیل می‌شود.

سفیر افغانستان در تهران ادامه داد: اگر مجسمه بودا به خاک کشیده می‌شود و یا کسانی مثل استاد مزاری، استاد ربانی، احمد شاه مسعود و هزاران مرد و زن بی‌گناه به خاک و خون کشیده می‌شوند دلایل این مسائل ریشه در فرهنگ افغانستان ندارد و از بیگانگان است. مجسمه بودا قرن‌ها در جای خود ایستاده بود و حتی صحابه پیامبر وقتی اسلام را به افغانستان رساندند از کنار این مجسمه آرام گذشتند و به آن تعرض نکردند و یا حتی محمود غزنوی که بت‌های زیادی را شکست به این مجسمه تعرض نکرد اما برخی زیر نام اسلام به کارهایی خلاف دست می‌زنند و این آشکار است که این فرهنگ در اصالت افغانی ما جا ندارد.

نور با اشاره به حوادث تلخ در افغانستان، گفت: متاسفانه امروز می‌شنویم که دخترکی 10 ساله از طرف برادرش وادار می‌شود تا به خود کمربند انتحاری ببندد اما دخترک این کار را نمی‌کند و خود را تسلیم نیروهای امنیتی می‌کند. این مسائل و چنین رخدادهایی با تاریخ و فرهنگ افغانستان بیگانه است.

انتهای پیام

کد N164689

خواندنی از سراسر وب