سنایی : راهبردی کردن روابط تهران - مسکو ضروری است

راهبردی کردن روابط

مسکو- ایرنا- مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه گفت : با توجه به روابط دیرینه تهران و مسکو به عنوان عامل ثبات و توسعه منطقه، تلاش همگانی برای ارتقای سطح مناسبات دو طرف و راهبردی کردن آن ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سنایی روز چهارشنبه در همایش تجاری ˈتوسعه همکاری تجاری کارفرمایان جنوب روسیه –قفقازˈبا بیان اینکه دولت اوستیای شمالی – آلانیا دارای مشترکات فرهنگی و تاریخی زیادی با مردمان ایران زمین است، گفت : برگزاری این همایش فرصت خوبی برای تحقق برنامه های جدید سیاسی و اقتصادی تهران و مسکو در فضای جدید روابط بین الملل است و با اتکا به همدلی، همراهی و همیاری همگان در مسیر نیل به اهداف بلند و راهبردی، شاهد روابط رو به رشد دو کشور همسایه خواهیم بود.

وی افزود : با استقرار دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران و با حسن نظر دولت و ملت فدراسیون روسیه، باید تلاش کرد تا از فرصت ایجاد شده استفاده کرده و اهداف مورد نظر روسای جمهوری دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی اعم از تجاری و صنعتی را محقق کنیم.

سنایی اضافه کرد: تنها با جدیت و تلاش دست اندرکاران و تجار اقتصادی و حمایت دولت های روسیه و ایران هدف نهایی که تعمیق روابط دو کشور است، بدست خواهد آمد.

سفیر تام الاختیار کشورمان در فدراسیون روسیه همچنین گفت : جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه دارای روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی می باشند و حسن همجواری باعث شده این دو کشور طی سال های گذشته مکمل یکدیگر در رفع نیازمندی های ضروری به خصوص در ابعاد تجاری باشند.

وی یادآور شد: از دیرباز قفقاز شمالی و حوزه تمدنی ایران دارای ارتباطات گسترده ای بوده اند و مشترکات فرهنگی و علائق ملی باعث شده است تجار ایرانی در منطقه قفقاز دارای فعالیت های چشم گیر اقتصادی باشند.

سفیر ایران در روسیه همچنین گفت: احیای همکاری های اقتصادی با قفقاز شمالی از وظایف همگی ماست و برای قدم برداشتن در این مسیر نیاز به یک سری اصول داریم که اصل اساسی، حمایت سیاسی از همکاری های اقتصادی، رفع کلیه موانع غیراقتصادی و فراهم کردن زمینه حضور هرچه بیشتر فعالان اقتصادی، کارآفرینان و سرمایه گذاران در عرصه های مختلف صنعت و تجارت میان دو کشور است.

سنایی اظهار داشت : سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه درصدد است با شناخت دقیق وضع موجود، شناسایی ظرفیت های اقتصادی دو کشور و شناساندن آن به تجار و کارفرمایان اقتصادی و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات و فعال سازی واحدهای صنعتی و تجاری و تعریف پروژه های مشترک، حجم تبادلات تجاری دو کشور را به جایگاه واقعی خود برساند و در این راستا به حمایت بخش های مختلف دولتی و خصوصی دو کشور به خصوص اتاق های بازرگانی نیازمندیم.

وی اضافه کرد: جذب و حمایت از سرمایه گذاری متقابل و افزایش گردش مالی میان دو کشور، استفاده از ارزهای ملی به جای ارزهای بین المللی، تسهیل نقل و انتقالات مالی و بانکی، برگزاری منظم کارگروه های بانکی، گشایش حساب های کارگزاری برای بانک های مرکزی دو کشور و استفاده از ظرفیت های بانکی در استان های روسیه از دیگر اصول مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه است. تجار و صنعتگران روسی و مقام های محلی استانی می توانند نقش غیر قابل انکاری در اجرایی کردن این موارد داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد : توسعه مسائل زیر بنایی و پشتیبانی اعم از برقراری راه های جدید مواصلاتی به خصوص تقویت ترانزیت کالا از مسیر اوستیای شمالی، اتصال کریدور شمال – جنوب به کریدور دریای سیاه از طریق قفقاز شمالی، برقراری خطوط مستقیم پروازی میان استان های ایران با مناطق قفقاز شمالی، استقرار شرکت های حمل و نقل بین المللی در منطقه، ایجاد سرای تجاری ایران در ولادی قفقاز و گسترش خدمات بیمه ای از دیگر موارد لازم برای رشد منطقه و تعامل با ایران می باشد.

وی از شناسایی جاذبه های گردشگری ایران و منطقه زیبای قفقاز شمالی بخصوص شهر تاریخی ولادی قفقاز، آموزش زبان فارسی در دانشگاه ولادی قفقاز و استفاده از ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی در پروژه های عمرانی به عنوان برخی دیگر از زمینه های رشد همکاری های منطقه قفقاز شمالی با کشورمان نام برد.

همایش دو روزه ˈتوسعه همکاری تجاری کارفرمایان جنوب روسیه – قفقازˈ با حضور کارشناسانی از ایران در شهر ولادی قفقاز روسیه در جنوب این کشور با هدف بررسی راهکارهای توسعه روابط تجارای این منطقه با کشورهای پیرامونی با اولویت ایران امروز (چهارشنبه) آغاز به کار کرد.

اروپام/518**1485** 1064
کد N164224