لاریجانی: باید گام های بلندتری در روابط تهران و پرتوریا برداشته شود

لاریجانی,آفریقای جنوبی

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط دو کشور ایران و آفریقای جنوبی، خواستار افزایش مناسبات اقتصادی تهران – پرتوریا و همچنین تحرک بیشتر مسوولان در این عرصه شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، «علی لاریجانی» در بدو ورود به آفریقای جنوبی در پاویون فرودگاه «کیپ تاون» و پس از استقبال نایب رییس پارلمان آفریقای جنوبی، گفت: زمینه های افزایش مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی زیاد است و روابط اقتصادی دو کشور باید قدری، قوی تر و گام ها تندتر برداشته شود.

رییس قوه مقننه با اشاره به مناسبات و رایزنی های مختلف تهران و پرتوریا در بخش های مختلف اقتصادی و سیاسی ادامه داد: رویکرد آفریقای جنوبی در قبال مسایل هسته ای ایران همواره موضع دوستانه بوده است.

خانم «هجیج» نایب رئیس پارلمان آفریقای جنوبی نیز با تاکید بر حمایت کشورش از برنامه هسته ای ایران و سنگ اندازی آمریکا و برخی کشورهای دیگر در شورای امنیت علیه ایران گفت: ایران کشوری بزرگ است که توانسته با اتکا به خود، در بسیاری از زمینه ها از جمله علوم پیشرفته، دارو و خدمات فنی – مهندسی به پیشرفت های قابل توجهی دست یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر دو روز و نیم خود به آفریقای جنوبی با جاکوب زوما رئیس جمهور، مکس سیسولو رئیس مجلس ملی، یوهانس ماهلانگو رئیس مجلس شورای ملی استانی آفریقای جنوبی دیدار و درباره روابط دوجانبه، روابط پارلمانی ایران و آفریقای جنوبی و مسائل مربوط به آفریقا، منطقه و مسائل بین المللی گفت وگو می کند.

حضور در جلسه رسمی و علنی مجلس ملی آفریقای جنوبی حین پاسخگویی معاون رییس جمهوری به سوالات نمایندگان و معرفی رسمی رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان در این جلسه از دیگر برنامه های لاریجانی در سفر به آفریقای جنوبی است.

لاریجانی روز چهارشنبه پس از بازدید از موزه برده داری کیپ تاون در ضیافت رسمی شام که از طرف رییس مجلس ملی آفریقای جنوبی تدارک شده است، شرکت می کند.

مجالس قانونگذاری آفریقای جنوبی از مجمع ملی 400 نفره تشکیل شده است و مجلس شورای ملی استانی آن هم 90 عضو دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه همچنین ساعت 11 صبح روز پنج شنبه، فرودگاه کیپ تاون در آفریقای جنوبی را به مقصد فرودگاه برازاویل پایتخت جمهوری کنگو ترک می کنند.

لاریجانی در سفر یک دو روزه خود به کنگو با مقامات عالی رتبه این کشور دیدار و راجع به مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی به رایزنی می پردازد.

رییس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی همراه عصر روز جمعه 16 اسفند به تهران باز می گردند.

سیام**9103**1535
کد N163936