سال آینده سال سختی برای دولت است

مذاکرات هسته ای, اجرای فاز دوم هدفمندی, دولت یازدهم

برخی کارشناسان معتقدند سال آینده سال سختی برای دولت خواهد بود، از این بابت که دولت باید فاز دوم هدفمندی را اجرا کند و امکان به طول انجامیدن مذاکرات هسته ای هم وجود دارد.

به گزارش آفتاب به نقل از فرارو، در همين خصوص يك استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: من قبول دارم که سال آینده سال بسیار دشواری برای آقای روحانی خواهد بود و ممکن است مذاکرات هسته ای دچار دست اندازهایی شود و مشکلات زیادی در اجرای فاز دوم هدفمندی پیش بیاید. دکتر صادق زیباکلام ادامه داد: منتهی بنده معتقدم غیر از مسیری که آقای روحانی انتخاب کردند ما مسیر دیگری نداریم. یعنی یا باید سیاست "بچرخ تا بچرخیم" با غرب در دوره آقای احمدی نژاد را ادامه دهیم که نتایج آن بر همه مشخص است یا اینکه باید مسیری که آقای روحانی انتخاب کردند را برویم.
من معتقدم احتمال اینکه ظرف شش ماه آینده مذاکرات هسته ای به بن بست برسد یا سرعت پیشرفت آن کم شود، خیلی خیلی کم است. چون هم طرف غربی و هم آقای روحانی روی به نتیجه رسیدن مذاکرات سرمایه گذاری افکار عمومی کردند. آقای اوباما در شش ماه گذشته تمام تلاش و توان قوه مجریه را جمع کرده و جلوی محافظه کاران تندرو در کنگره و سنا ایستاده است. لذا اگر مذاکرات شکست بخورد اگرچه ایران متضرر می شود، اما به لحاظ پرستیژی دموکرات های آمریکا خیلی بیشتر از ایران متضرر خواهند شد.
وی افزود: از آن طرف من معتقدم اگر مذاکرات هسته ای به نتیجه نرسد آقای روحانی در هیچ زمینه دیگری نمی تواند کوچک ترین گامی بردارد و شرایط ایران به ماههای آخر دولت آقای احمدی نژاد برمی گردد و شرایط اقتصادی بدتر خواهد شد.به عبارت دیگر اگرچه مسیری که آقای روحانی انتخاب کردند کاملا درست است، اما ایشان با انتخاب این مسیر دست به قمار بزرگی زدند که در این قمار یا همه چیز را خواهد برد یا همه چیز را خواهد باخت. آقای روحانی تمام تخم مرغ های ایران را در سبد هسته ای گذاشته است که اگر موفق شود در حوزه های دیگر هم موفق می شود؛ اما اگر در هسته ای موفق نشود خیلی بعید نمی دانم که سرنوشت ایشان به استعفا از ریاست جمهوری ختم شود.

زيبا كلام افزود: با این حال همانطور که عرض کردم بنده شانس به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای را خیلی کم می دانم. اتفاقا بنده معتقدم یکی از دلایلی که تندروها با این شدت در حال حمله به آقای روحانی هستند این است که به درستی تشخیص دادند که آقای روحانی در حال رسیدن به موفقیت در مذاکرات هسته ای است و می دانند اگر آقای روحانی موفق شود جایگاه ایشان خیلی مستحکم می شود و دیگر به راحتی نمی توان به ایشان حمله کرد.
اما يك  فعال سیاسی اصولگرا گفت: به نظر می‌رسد در سال آینده با حوادث مختلفی روبرو می‌شویم که اگر تهدیدات را با مدیریت خوب به فرصت تبدیل کنیم شاید هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نشود. حسین کنعانی مقدم ادامه داد: این موضوع منوط به این است که دولت آقای روحانی متکی بر خواست مردم حرکت کند و بر اساس نقشه راهی که رهبری ترسیم کردند عمل نماید. اگر اتکای دولت صرفا به رای مردم باشد و در موضوعات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مردم را تماشاگر و خود را بازیگر اصلی بداند با مشکل مواجه خواهد شد. از سوی دیگر اگر دولت به مطالبات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی توجه نکند هم حمایت مردم را از دست خواهد داد و هم اینکه شاهد نوعی هرز رفتن نیروها و ایجاد شکاف در جامعه خواهیم بود.
کنعانی مقدم گفت: به نظر می رسد در سال آینده دولت آقای روحانی با توجه به آغاز شمارش معکوس انتخابات مجلس رویکرد سیاسی جدیدی را دنبال خواهد کرد تا بتواند جریان های نزدیک به خود را وارد مجلس کند. لذا با توجه به فرصت هایی که ممکن است دولت برای همراهان خود ایجاد کند احتمالا شاهد عکس العمل هایی در جناح مقابل خواهیم بود. اگر آقای روحانی مشی اعتدالی خود را دنبال کند مجلسی با حضور همه جناح ها شکل خواهد گرفت که تقویت کننده دولت خواهد بود. اما اگر مجلس یک طرفه ای (چه اصولگرا و چه اصلاح طلب) تشکیل شود امکان عبور از آقای روحانی بوجود خواهد آمد.
کنعانی مقدم گفت: در سال آینده مذاکرات هسته ای و اجرای فاز دوم هدفمندی پاشنه آشیل دولت است و اگر دولت نتواند این دو موضوع را به خوبی مدیریت کند و تبدیل به تهدیدی برای نظام شود قطعا تهدیدی برای دولت آقای روحانی هم خواهد شد. اما اگر این دو موضوع به خوبی مدیریت شود می تواند تبدیل به فرصتی برای دولت و تقویت آن شود.
کد N163635