پرونده انتصاب استانداران دولت تدبیر و امید تکمیل شد

خراسان رضوی,استانداران

تهران- ایرنا- پرونده انتصاب استانداران توانمند با نگاه اعتدالی دولت تدبیر و امید پس ار مشورت و بررسی های چند ماهه امروز با انتصاب سی و یکمین استاندار کشور تکمیل شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی پس از پذیرش مسوولیت در وزارت کشور انتصاب استانداران را در اولویت کاری این وزارتخانه قرار داد و در این راستا نظرات نمایندگان ولی فقیه در استان ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ستادهای انتخاباتی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در استان ها و نخبگان و صاحب نظران را جویا شد.

تجربه، اعتدال، قدرت تعامل، پاکدستی، کارآمدی، نگاه توسعه محور، پرهیز از افراط، تلاش برای خدمت به مردم، سابقه مفید کاری، برخورداری از نگاه اقتصادی و همراه بودن با رویکرد رییس جمهوری از جمله شاخص های مورد نظر وزارت کشور برای انتخاب استانداران بوده است.

31 استاندار منصوب شده در دولت تدبیر و امید که نمایندگان عالی دولت در استان ها محسوب می شوند از بین بیش از 428 گزینه معرفی شده به وزارت کشور برگزیده شده اند.

با نگاهی به سوابق استانداران دولت یازدهم به صراحت می توان گفت که تمامی استانداران دولت تدبیر و امید دارای حداقل سابقه معاون استانداری و مدیریت های کلان کشور هستند.

در فاصله 100 روزه از عمر دولت یازدهم، 25 استان از 31 استان کشور تغییر استانداران خود را شاهد بوده اند.

پیش از این برخی ادعاها مبنی بر انتصابات بی حد و اندازه در این وزارتخانه مطرح بود و این در حالی است که انتصابات در این وزارتخانه در سطح مدیران ستادی، استانداران، معاونان استاندار و فرمانداران نسبت به دولت های گذشته با دقت و طمانینه انجام شد و در انتصابات دقت فدای سرعت نشده است.

قائم مقام وزیر کشور در این زمینه به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: استاندار نماینده عالی دولت در استان و دارای اختیارات وسیعی است و به همین دلیل برای این مسوولیت افراد واجد صلاحیت علمی، حرفه ای، اخلاقی و اعتقادی انتخاب شده اند.

«حسینعلی امیری» با بیان این که استانداران باید از جامعیت و توانمندی لازم برخوردار باشند، اظهارداشت: دولت تدبیر و امید معتقد است که کشور تحمل آزمون و خطا ندارد و باید از افراد مجرب، مطلع و صاحب صلاحیت برای پست های کلیدی استفاده کند.

وی یادآور شد: در روند انتخاب استانداران، گاهی برای برخی استان ها حدود 20 نفر مطرح بودند که وزارت کشور پس از ارزیابی و بررسی، یک نفر را که جامع تر از همه تشخیص داد به دولت معرفی کرد.

سخنگوی وزارت کشور همچنین گفت: سوابق و رزومه کاری استانداران برای آگاهی مردم از این که چه افرادی انتخاب شده اند در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور منتشر شده است.**نگاهی به سوابق استانداران دولت تدبیر و امید

سید حسین هاشمی نخستین استاندار دولت تدبیر و امید بود که 18 شهریورماه بر صندلی استانداری تهران تکیه زد و جایگزین مرتضی تمدن شد .

وی سابقه چهار دوره نمایندگی مردم شهرستان میانه از استان آذربایجان شرقی و ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس را در سه دوره متوالی از دوره پنجم تا هشتم در کارنامه خود ثبت کرده است .

سرپرستی معاونت اداری و مالی و امور مجلس وزارت صنایع، معاونت هماهنگی و امور استان ها و مجلس وزارت معادن و فلزات و عضویت در شورای عالی استاندارد ایران از دیگر سوابق هاشمی به شمارمی رود.

همچنین بر اساس پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران، جمشید انصاری که سابقه استانداری آذربایجان غربی و نمایندگی مردم زنجان در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی را در سوابق کاری خود ثبت نموده است به عنوان استاندار جدید زنجان انتخاب شد.

علی اکبر پرویزی نیز که از سوی وزیر کشور برای تصدی مسوولیت استانداری خراسان شمالی به دولت معرفی شده بود با تصویب هیات وزیران به عنوان استاندار این استان منصوب شد.

پرویزی پیش از این معاونت عمرانی استانداری خراسان شمالی، فرمانداری و شهرداری را تجربه کرده است.

هیات وزیران همچنین با انتصاب مرتضی روزبه به عنوان استاندار قزوین موافقت کرد که وی سابقه سرپرست استانداری و معاون برنامه ریزی استانداری قزوین و معاون استانداری های زنجان، تهران و فرماندار قزوین را در پرونده خود دارد.

مصطفی سالاری نیز که برای تصدی استانداری بوشهر از هیات وزیران رای اعتماد گرفت در سوابق کاری خود قائم مقام مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس جنوبی، عضو هیات مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، مدیر طرح آمایش سرزمین استان بوشهر – پارس جنوبی، مدیر طرح تأسیس منطقه ویژه اقتصادی نفت و گاز سیری ،مدیر طرح تدوین سند راهبردی توسعه متوازن استان بوشهر – پارس جنوبی، ریاست پژوهشکده حقوق و توسعه پایدار مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی وزارت نفت و عضویت در هیات رییسه و شورای پژوهشی مووسسه مطالعات بین المللی نفت را دارد.

همچنین علیرضا رزم حسینی که مسوولیت استانداری کرمان را عهده دار شده است در سوابق کاری خود مدیرعاملی مجتمع صنعتی و شرکت ماشین آلات راه سازی،عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری و توسعه استان کرمان، مشاور بازرگانی بنیاد مستضعفان، رییس انجمن تولید کنندگان و واردکنندگان ماشین آلات ساختمانی و معدنی کشور، قائم مقام لشکر ثارالله، جانشین عملیات قرارگاه خاتم الانبیاه (ص)، ریاست ستاد فرماندهی سپاه هشتم صاحب الزمان (عج) و بنیان گذار بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس را دارد.

هیات وزیران همچنین به عبدالمحمد زاهدی برای تصدی استانداری کردستان رای اعتماد داد که وی دارای سوابقی همچون استانداری ایلام، چهارمحال و بختیاری و مرکزی، معاون سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان و کرمانشاه، مشاور استاندار سیستان و بلوچستان و مدیرکل سیاسی انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان است.

وزیر کشور همچنین قربانعلی سعادت را به عنوان استاندار پیشنهادی آذربایجان غربی معرفی کرد که وی از هیات وزیران رای اعتماد گرفت.

سعادت در سوابق خود معاونت امور استان های استان های وزارت جهاد سازندگی و معاونت سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان غربی را عهده دار بوده است.

همچنین علی اوسط هاشمی استاندار جدید سیستان و بلوچستان در سوابق اجرایی خود معاون سیاسی و امنیتی استانداری های تهران، قزوین و کردستان، رییس شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا و ارز استانداری تهران، کردستان و قزوین، فرماندار شهرستان گیلانغرب و مدیرکل ثبت احوال استان های کردستان و یزد را دارد.

ابراهیم رضایی بابادی استاندار جدید کرمانشاه نیز دارای سوابق اجرایی از جمله استاندار خراسان جنوبی، سرپرست استانداری تهران، معاون سیاسی امنیتی استانداری تهران، معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری تهران، معاون برنامه ریزی اقتصادی، اداری و مالی استانداری زنجان و مشاور معاونت طرح و برنامه ریزی اقتصادی وزارت کشور است.

هیات وزیران همچنین با انتصاب جاسم جادری به عنوان استاندار هرمزگان موافقت کرد ، وی دارای سوابقی از جمله معاون پشتیبانی و امور مجلس وزارت نیر، قائم مقام معاون وزیر صنایع و معادن و نماینده دوره های سوم، چهارم و پنجم مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی است.

مجید خدابخش استاندار جدید اردبیل نیز سابقه چند بار معاونت استانداری در تبریز و ارومیه و سرپرستی استانداری آذربایجان شرقی به مدت کوتاه را در کارنامه کاری خود دارد.

همچنین قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال بختیاری در کارنامه اجرایی خود دارای سوابقی از جمله مدیرکل تعاون استان چهارمحال و بختیاری،مدیرکل تعاون استان اصفهان،مدیرکل کار و امور اجتماعی استان اصفهان و معاونت برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری خراسان جنوبی است.

هیات وزیران محمد میرمحمدی را به عنوان استاندار جدید یزد منصوب کرد که وی سابقه معاون امور حقوقی و مجلس وزارت کشاورزی، رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور و رییس سازمان شیلات و آبزیان را در کارنامه خود دارد.

برخی سوابق اجرایی محمد علی نجفی استاندار جدید گیلان نیز شامل معاونت برنامه ریزی و اداری مالی استانداری گیلان، مسوول منطقه ویژه اقتصادی بندر انزلی و شرکت عمران گیلان است .

عبدالحسن مقتدایی استاندار جدید خوزستان نیز دارای سابقه نمایندگی دوره های سوم و چهارم مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ، استانداری استان های خوزستان و هرمزگان و مشاور وزیر کشور در امور برنامه ریزی است.

همچنین وجه اله خدمتگزار که از هیات وزیران برای تصدی استانداری خراسان جنوبی رای اعتماد گرفت سابقه معاونت استانداری تهران ، فرمانداری شهرستان های کرج و قوچان و مدیر کلی ثبت احوال خراسان را در پرونده خود دارد.

هیات وزیران همچنین با پیشنهاد وزیر کشور مبنی بر انتصاب سید محمد احمدی به عنوان استاندار جدید فارس موافقت کرد که وی دارای سابقه استانداری ایلام ، معاونت سیاسی و امنیتی استانداری فارس ، مشاور امور بین الملل وزیر کشور و نماینده وزیر در تدوین برنامه های عمرانی ، سیاسی و امنیتی استانداری ها و فرمانداری شهرستان های شیراز، مرودشت، لارستان و آباده و کارداری و سرپرستی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دبی است.

محمد وکیلی استاندار سمنان نیز معاونت وزارت کار و امور اجتماعی ، فرمانداری شهرهای تهران، شیراز، اراک، خرم آباد، بروجرد و ملایر و شهرداری سه شهر مشهد، شیراز و قم را در کارنامه خود دارد.

همچنین حسن صادقلو استاندار جدید گلستان دارای سوابقی همچون عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، معاونت پشتیبانی و اداری مالی وزارت آموزش و پرورش ، معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش ، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است.

محمدرضا مروارید نیز که با رای هیات وزیران بر صندلی استانداری ایلام تکیه زده است سوابقی همچون معاونت برنامه ریزی و اداری مالی استانداری کرمانشاه و مدیر کلی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام را در کارنامه اجرایی خود دارد.

دولت همچنین با انتصاب محمد حسین مقیمی به عنوان استاندار مرکزی موافقت کرد که معاونت عمرانی وزارت کشور ، ریاست سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و استانداری استان های خوزستان و کرمانشاه از جمله سوابق اجرایی وی محسوب می شود.

هوشنگ بازوند استاندار جدید لرستان نیز پیش از این فعالیت در معاونت عمرانی استانداری های کرمان ، همدان ، لرستان و مرکزی را تجربه کرده است .

هیات وزیران همچنین با تصویب پیشنهاد وزارت کشور سید طاهر طاهری را به عنوان استاندار جدید البرز برگزید که وی پیش از این نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیریت های صنعتی و مدیریت در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را در سوابق کاری خود داشته است.

رسول زرگر استاندار جدید اصفهان نیز پیش از این مسوولیت های متعدد اجرایی از جمله معاون وزیر کشور ومعاون وزیر نیرو را در سوابق کاری خود تجربه کرده است.

دولت ربیع فلاح را به عنوان استاندار مازندران برگزید که وی سوابقی از جمله عضو هیات مدیره شیلات ایران و مدیرکل شیلات استان مازندران، معاون وزیر در امور دام و کشاورزی وزارت جهاد سازندگی، معاون وزیر و رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور، رییس کمیسیون اقتصادی ایران و فنلاند، مسوول کشاورزی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت علمی سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی را دارد.

اسماعیل جبارزاده استاندار جدید آذربایجان شرقی نیز دارای سوابقی از جمله چهار دوره نمایندگی مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی نظام پزشکی و نماینده قوه مقننه در شورای عالی بیمه است.

همچنین سید موسی خادمی استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد پیش از این معاون برنامه ریزی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و مدیر عامل موسسه علوم تحقیقات کشور بوده و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور تهران است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدصادق صالحی منش به عنوان تنها روحانی استاندار در دولت تدبیر و امید نیز توانست از هیات وزیران رای اعتماد بگیرد.

وی دارای سوابق مدیریتی و اجرایی از جمله عضو کمیته حفاظت از امام در قم تحت نظر آیت الله یزدی، فرمانده بسیج مستضعفین قم و بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم، جانشین دادستان انقلاب( آقایان لاجوردی و رازینی) و جانشین دادستان عمومی تهران، مشاور فرماندهی کل کمیته انقلاب اسلامی،فرماندهی تیپ حفاظت مقام معظم رهبری، قائم مقام معاونت وزارت اطلاعات، مدیرکل کشورهای عربی وزارت اطلاعات و معاونت اجتماعی بعثه مقام معظم رهبری است.

محمدناصر نیکبخت استاندار جدید همدان نیز پیش از این به عنوان مدیرکل امور اقتصادی و تولیدی استانداری تهران، مدیرکل امور اقتصادی و تولیدی و توسعه صادرات استانداری هرمزگان، مدیرکل اداری و مالی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و سرپرست فرمانداری میناب فعالیت کرده است.

استاندار خراسان رضوی نیز پس از ماه ها انتظار و بررسی های مختلف سرانجام امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت و در آخرین روزهای سال 1392 منصوب شد.

با بسته شدن پرونده انتصاب استانداران کشور، وزارت کشور به برنامه های دیگر دولت تدبیر و امید ازجمله حقوق شهروندی، تقسیمات کشوری، خانه احزاب و سازمان های مردم نهاد، انتصاب فرمانداران، پیگیری بحث های اجتماعی و اقتصادی و تعیین راهبردهای توسعه متوازن کشور را با سرعت هرچه بیشتر پیگیری می کند.

گزارش از : سجاد خسروانیان

سیام(5)9254**1336
کد N163602