مرکل، رئیس جمهوری چین را به بنای یادبود هولوکاست نمی‌برد

صدراعظم آلمان از ترس این که با نشان دادن سایت‌های یادبود هولوکاست به رئیس جمهوری چین وی را به یاد خاطرات تهاجم و جنایات جنگی ژاپن بیندازد، از این کار امتناع می‌کند!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، پکن علنا اعلام کرده که می‌خواهد توکیو از رویه آلمان درباره جنایات جنگی تبعیت کند و مسئولیت کامل آزار و اذیت دوران تهاجم نظامی ژاپن علیه چین را در سال 1937 بپذیرد. چین مدعی است که سربازان ژاپنی 300 هزار تن را در این جنگ کشتند اما براساس آمارهای دادگاه متحدین 142 هزار تن جان باختند.

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین قرار است اواخر ماه جاری میلادی حین سفر خود به آلمان از مکان‌های یادبود جنگ جهانی دوم در این کشور دیدن کند اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نمی‌خواهد رئیس جمهوری چین را به دیدن یادبود هولوکاست ببرد چرا که بیم آن را دارد این اقدام باعث بروز تنش میان پکن و توکیو شود و مقام‌های چین را به یاد تهاجم ژاپن و جنایات جنگی این کشور علیه مردم چین بیندازد.

رئیس جمهوری چین قصد دارد برای برجسته و تاکید کردن بر ناکامی ژاپن در عذرخواهی رسمی از پکن به خاطر اقدامات نظامی گرایانه و تهاجمش به این کشور، به مکان یادبود هولوکاست آلمان برود.

با وجود انتقادهای دولت چین، توکیو مکررا به خاطر تهاجم 1937 به چین و اشغال این کشور در خلال جنگ جهانی دوم از دولت و مرم چین عذرخواهی کرده اما اقدامات و اظهارنظرهای مقام‌های دولت توکیو و ادای احترام آن ها به معبد یاسوکونی، محل یاد بود قربانیان جنگ، باعث دامن زدن به تنش‌ها و تردید درباره صداقت ژاپن شده است.

انتهای پیام

کد N163549