ظریف:همکاری های صلح آمیز هسته ای بین ایران و ژاپن امکان پذیر است

ظریف

وزیر امورخارجه ایران همکاری های صلح آمیز هسته ای بین تهران و توکیو را بر اساس توافق ژنو امکان پذیر دانست و گفت: حوزه های ایمنی هسته ای و تولید برق هسته ای می تواند در برنامه همکاری های دو کشور باشد.

محمد جواد ظریف که به ژاپن سفرکرده است امروز (چهارشنبه) با رییس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر امورخارجه ایران در این دیدار اظهارداشت: ژاپن از دوستان جمهوری اسلامی ایران است و همواره همکاری مبنای مناسبات دو کشور بوده است.

ظریف در ادامه به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخت و گقت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر حسن نیت و اراده جدی وجود داشته باشد، مذاکرات راه حل دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما با این دیدگاه وارد مذاکرات شده ایم و از آنجا که هیچ گاه به دنبال سلاح هسته ای نبوده ایم و استفاده غیرصلح آمیز در برنامه هسته ای ما نیست، معتقدیم رسیدن به راه حل نهایی دشوار نیست. 

رییس دستگاه دیپلماسی ایران یادآور شد: گروهی در آمریکا فکر می کند که تحریم نتیجه می دهد از این رو روش فشار بیشتر را دنبال می کند، اما باید از بی نتیجه بودن آن در گذشته درس بگیرند. 

ظریف در تبیین فرصت های گسترش روابط ایران و ژاپن، یکی از زمینه های همکاری دو کشور را همکاری صلح آمیز هسته ای برشمرد و گفت: بر اساس توافق ژنو این همکاری ها امکان پذیر خواهد بود و حوزه های ایمنی هسته ای و تولید برق هسته ای می تواند در برنامه همکاری های دو کشور باشد.

وی همچنین حوزه محیط زیست و صنعت سبز را نیز از زمینه های همکاری مشترک برشمرد. ** ایران بعد از توافق ژنو به تعهدات خود عمل کرده است

ماساهیکو کمورا رییس گروه دوستی پارلمانی ژاپن و ایران نیز در این دیدار با اعلام استقبال ژاپن از توافق ژنو بین ایران و گروه 1+5 در نوامبرگذشته، گفت: ما خوشحالیم که این توافق به خوبی پیش می رود.

وی افزود: استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تردید ناپذیر است و ایران بعد از توافق ژنو به تعهدات خود عمل کرده است. حصول توافق نهایی در مذاکرات ایران و 1+5 با منافع ملی ژاپن منطبق است و ژاپن به سهم خود برای کمک به دستیابی توافق نهایی تلاش می کند.

کمورا با ابراز تمایل فعالان بخشهای اقتصادی ژاپن برای ورود مجدد به بازار ایران گفت: فضای جدیدی ایجاد شده است که باید همه تلاش کنند آن را ادامه داده و گسترش دهند. 

وی اضافه کرد: تحریم هدف نیست، بلکه هدف این است اعتماد سازی انجام شود و فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران به جهان معرفی و تحریمها برداشته شود. 

در این دیدار با بررسی روند روابط تهران و توکیو و دو طرف علاقمندی خود را برای تقویت روابط و گسترش همکاری های موجود اعلام کردند.
ایرنا
کد N163392