دومین کنگره سیاسی-اقتصادی کردستان عراق با حضور نمایندگان آمریکا و ترکیه

سیاسی

دومین کنگره سیاسی - اقتصادی سلیمانیه با محوریت پایان دادن به اختلافات کردها و دولت مرکزی عراق و با مشارکت هیات‌های دیپلماتیک عراق، ترکیه و آمریکا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، در این کنگره که توسط اتحادیه میهنی کردستان و دانشگاه آمریکایی سلیمانیه در منطقه کردستان عراق برگزار شد، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و هوشیار زیباری، همتای عراقی‌اش به همراه نمایندگانی از وزارت خارجه آمریکا حضور داشتند.

در این کنگره ترکیه و آمریکا تلاش کردند تا اختلافات سیاسی و اقتصادی موجود میان منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی را پایان دهند.

احمد داوود اوغلو در این نشست با زبان کردی اظهاراتی را بیان کرد که مورد استقبال گسترده حاضران به ویژه مسئولان کرد منطقه کردستان عراق قرار گرفت.

هوشیار زیباری در پایان نشست، سخنان داوود اوغلو به زبان کردی را تغییری بزرگ در رویکرد دولت آنکارا ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه در سال 1991 نماینده کرد پارلمان ترکیه تنها به خاطر سوگند با زبان کردی زندانی شد اکنون سخنان وزیر امور خارجه ترکیه با زبان کردی بسیار حائز اهمیت است.

در نشست مذکور علاوه بر نمایندگانی از کردستان عراق، آمریکا و ترکیه چند وزیر و نماینده از دولت مرکزی عراق نیز حضور داشتند.

داوود اوغلو در حاشیه این نشست با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و چند تن دیگر از مسئولان کرد عراقی دیدار و در خصوص گسترش روابط با این منطقه گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N163148