دولت کوزوو پیشنهاد تاسیس نیروی های مسلح را تصویب کرد

نیروهای پلیس,کوزوو

بلگراد - ایرنا - دولت کوزوو روز سه شنبه لایحه پیشنهادی تبدیل نیروهای امنیتی پلیس به نیروهای مسلح کوزوو را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه های اینترنتی بالکان، انور خوجای وزیر امور خارجه کوزوو در این رابطه اعلام کرد که تاسیس نیروهای مسلح، راه عضویت کوزوو در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را هموار می سازد.

در نشست روز سه شنبه دولت کوزوو همچنین تصمیم گرفته شد که نام وزارت نیروهای امنیتی به وزارت دفاع کوزوو تغییر داده شود.

بنا به گزارش های روزنامه های چاپ پریشتینا، قرار است که نیروهای مسلح کوزوو شامل 5 هزار نیروی فعال و 3 هزار نیروی ذخیره باشد.

نیروهای پلیس امنیتی کوزوو از سال 1999 میلادی با 2 هزار و 500 نیرو تحت نظارت هیات صلح بانی بین المللی موسوم به کی فور در حفظ امنیت منطقه فعالیت داشته است.

دولت کوزوو قرار است که در روز های آینده لایحه پیشنهادی برای تاسیس نیروهای مسلح را به جهت تصویب نهایی به مجلس ارائه بدهد.

ایویتسا داچیچ نخست وزیر صربستان در این رابطه گفت که اعلام تشکیل ارتش کوزوو بخشی از توافق نامه بروکسل برای عادی سازی روابط بین بلگراد و پریشتینا نبوده است.

صربستان، ضمانت هایی را از سازمان نظامی ناتو مبنی بر اینکه نیروهای مسلح کوزوو به بخش صرب نشین شمال کوزوو وارد نشوند، دریافت کرده است.

کشورهایی که عضو ناتو هستند و اعلام یکجانبه کوزوو را به رسمیت نشناخته اند با تشکیل ارتش کوزوو مخالف هستند.

کوزوو بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل در ژوئن سال 1999 میلادی تحت قیمومیت هیات غیر نظامی سازمان ملل قرار گرفت و نیروهای ناتو موسوم به کی فور برای تامین امنیت در کوزوو مستقر شده اند.

پارلمان کوزوو در فوریه سال 2008 بطور یک جانبه استقلال این منطقه از صربستان را اعلام کرد.

بلگراد با ادعای این که کوزوو استان جنوبی صربستان است، استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل کردن سند استقلال از راه های صلح آمیزاست.

مقامات بلندپایه صربستان بارها تأکید کرده اند که حکومت بلگراد هرگز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد و دولت صربستان همیشه در کنار صرب های کوزوو قرار دارد.

اروپام**2061**1597
کد N162605