تشریح ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران از سوی سفیر کشورمان در باکو

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگاران ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن پاک‌آیین روز سه‌شنبه با اشاره به جایگاه ممتاز ایران در میان کشورهای جهان به لحاظ برخورداری از منابع و ذخایر طبیعی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر منابع عظیم نفت و گاز، دارای منابع و ذخایر غنی معدنی فراوانی است که بخش زیادی از آن هنوز بکر و دست نخورده است.

وی ارزش منابع معدنی شناخته شده ایران را حدود 700 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ایران جزو 10 کشور برتر معدنی جهان محسوب می‌شود و با اکتشافاتی که هم

اکنون در دست انجام است، کارشناسان تخمین می‌زنند که ارزش منابع معدنی جمهوری اسلامی ایران افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

پاک آیین پراکنده بودن ذخایر معدنی ایران در مناطق مختلف کشور را امتیاز مهمی برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در ایران توصیف کرد و گفت: این ویژگی، قدرت

انتخاب بالایی را در اختیار سرمایه‌گذاران برای فعالیت‌های اقتصادی در هر نقطه‌ای از ایران که تمایل داشته باشند، قرار می‌دهد.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران رتبه هفتم تولید مس در جهان، رتبه یازدهم سنگ آهن، رتبه بیستم سرب و روی، رتبه بیست و ششم زغال سنگ رتبه پنجاه و هفتم طلا،

رتبه نخست فولاد خام در خاورمیانه، رتبه ششم در آسیا و رتبه پانزدهم در جهان، رتبه سوم تولید سیمان، رتبه چهارم تولید کاشی و سرامیک در جهان را دارد.

سفیر ایران در باکو هم‌چنین به تنوع اقلیمی و آب و هوایی، منابع ژنتیکی گیاهی، دامی و آبزیان، منابع پایه تولید مناسب (آب و خاک)، ظرفیت‌های صادراتی و دانش فنی و تحقیقاتی کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های بزرگ ایران در این بخش‌ها سبب شده است که کشاورزی ایران بتواند علاوه بر این که نیازهای غذایی کشور را تامین کند در 23 نوع محصول نیز جایگاه اول تا دهم دنیا را در اختیار داشت.

انتهای پیام

کد N162397