در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان

عراقچی: تحریم‌ها را به خاطر عزت‌مان تحمل کردیم نه به خاطر غنی‌سازی

مذاكرات ايران و گروه 1 5,سيدعباس عراقچي,مذاكرات ژنو,برنامه اقدام مشترك

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما در مذاکرات هسته‌ای در شرایطی وارد می‌شویم که خوش‌بینی بیش از حد و غیرمعقول و اطمینان به دشمن نداریم اما امیدوار به سرانجام رسیدن مذاکرات هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 که بعدازظهر سه‌شنبه در نشست پرسش و پاسخ بسیج دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ سخنرانی می‌کرد، با تاکید بر این که نگاه ما به موضوع هسته‌ای باید به نگاهی ملی تبدیل شود، اظهار کرد: تجربه تعلیق غنی‌سازی به دلایل مختلف در آن زمان تجربه خوبی نبود اما در عین حال تجربه لازمی بود. ما باید این تجربه را می‌کردیم که برای خودمان نیز حجت داشته باشیم.

او با تاکید بر این که علت موفق نبودن آن تجربه موفق این بود که دست ما در آن زمان کامل پر نبود و برنامه غنی‌سازی‌مان هنوز در ابتدای راه قرار داشت، تصریح کرد: اما امروز برنامه هسته‌ای به مراحل بالایی رسیده و پیشرفت قابل توجهی کرده و ما امروز با دست پر مذاکره می‌کنیم.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که موضوع هسته‌ای را باید از زاویه استقلال و عزت کشور نگاه کرد، گفت: ما در واقع در این مذاکرات با 31 کشور مذاکره می‌کنیم و نه شش کشور و در این مذاکرات آن چه که به خاطر آن ایستاده‌ایم غنی‌سازی نیست بلکه عزت و استقلال‌مان است. قدرت ایران به تواناییش برای نه گفتن و ایستادگی است.

این سخنان عراقچی با تشویق حاضران روبه‌رو شد.

وی با بیان این که سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی ایران جایگاهی ندارد، به فتوای مقام معظم رهبری درباره تحریم سلاح هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی ما از بند10 ان‌پی‌تی خارج شویم اما هیچ‌گاه نمی‌توانیم از این فتوا خارج شویم.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 با تاکید بر این که ما تحریم‌ها را به خاطر عزت‌مان تحمل کردیم نه به خاطر غنی‌سازی، ادامه داد: در ارزیابی این که آیا ما به خواسته‌های‌مان رسیدیم یا نه، باید توافق ژنو را بررسی کرده و ببینیم در این توافق اراده چه کسی بر دیگری تحمیل شده است.

عراقچی با تشریح بندهای توافق ژنو، ادامه داد: غنی‌سازی در گام اول و نهایی در این توافق‌نامه ادامه می‌یابد و ایران در مذاکرات با غنی‌سازی بیرون آمد و اراده ما بود که به طرف مقابل تحمیل شد.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 با اشاره به برخی اظهارات مقامات غربی و رسانه‌های اروپایی و آمریکایی، گفت: برخی در داخل تحت تاثیر اظهارات مقامات و گزارش‌های رسانه‌های غربی و جنگ روانی آن‌ها قرار گرفته‌اند در حالی که باید در نظر داشت ما قرار نیست حق خود را برای غنی‌سازی از آمریکایی‌ها و 1+5 بگیریم، این حق ذاتی است و انفکاک‌ناپذیر است.

او در عین حال تاکید کرد: اگر بحث هسته‌ای را در سطح مسائل داخلی وارد کنیم برخی مسائلی پیش می‌آید که در این مدت پیش آمد.

عراقچی در ادامه گفت: لغو تحریم‌ها بر اساس توافق‌نامه ژنو طبق زمان‌بندی اعلام شده پیش می‌رود.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 در پاسخ به این پرسش که غرب، ایران را درباره گزینه‌های روی میزش تهدید می‌کند، گزینه روی میز ایران چیست؟ به حضور باشکوه مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و گفت: گزینه روی میز ایران حضور مردم است که در 35 سال گذشته در همه جا پشتیبان نظام بود‌ه‌اند.

وی در پاسخ به پرسش دانشجوی دیگری درباره این که چرا برای توافق‌نامه ژنو مصوبه‌ مجلس را نگرفتید، گفت: این سند عنوان توافق‌نامه دارد اما در واقع نام آن برنامه اقدام مشترک است که بین دو طرف هم امضا نشده است. بر اساس قانون کشور، این موارد احتیاج به تصویب مجلس ندارد از آن جا که راه را برای توافق اصلی باز می‌کند با مجوز دولت هم می‌تواند این کار انجام شود.

عراقچی اضافه کرد: معتقدیم برنامه اقدام مشترک که مجموعه‌ای از اقدامات داوطلبانه است ضرورتی به ارسال به مجلس ندارد و نباید با تصویب مجلس به یکسری اقدامات داوطلبانه وجهه حقوقی و ارزش اجرایی داده شود.

دانشجوی دیگری پرسید شما می‌گویید مقامات آمریکایی اظهارات‌شان صرفا مصرف داخلی دارد این به چه معنا است؟ که عراقچی گفت: توافق ژنو مخالفان و دشمنانی دارد که در راس آن‌ها صهیونیست‌ها قرار دارند. همان‌طور که در مواضع صهیونیست‌ها دیده‌اید که کماکان سیاست غنی‌سازی صفر را دنبال می‌کنند. این سیاست شکست خورده و کنار گذاشته شده است و صهیونیست‌ها آن را دنبال می‌کنند و خواهان بر هم زدن توافق نهایی هستند. این سیاست قبلا توسط آمریکایی‌ها نیز دنبال می‌شد اما آن‌ها امروز موضوع دیگری را دنبال می‌کنند. در تاثیر لابی صهیونیست‌ها در آمریکا کسی تردیدی ندارد. مقامات دولت آمریکا نیز در این مدت مجبور شده‌اند به آن‌ها توضیحاتی بدهند و سخنرانی مفصلی در مجامع صهیونیستی انجام دهند. این نشان می‌دهد در سیاست داخلی خود مجبور هستند حرف‌هایی بزنند که بتوانند مخالفان داخلی‌شان را کنترل کنند.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: بسیاری از حرف‌هایی که مطرح می‌شود بی‌اساس و غلط است، تبلیغات و فضاسازی روانی است. ما در طول مذاکرات وین و ژنو به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که حق ندارید مشکلات داخلی خود را به هزینه ما و دیگران حل کنید. اگر مشکل دارید باید آن را حل کنید و نباید برای دیگران و ما مشکل ایجاد کنید و این کاری است که متاسفانه آمریکایی‌ها انجام داده‌اند و هر بار ما پاسخ قاطع را به آن‌ها داده‌ایم. هر بار به جسارت و اهانت مقامات آمریکایی‌ و هر زیاده‌گویی و زیاده‌خواهی که صورت گرفته به شکل مقتضی خود در زمان مقتضی پاسخ قاطع داده‌ایم و از هیچ چیزی فروگذار نکرده‌ایم.

دانشجوی دیگر با انتقاد از برخی سخنان رییس‌جمهور و وزیر خارجه درباره خزانه خالی و یا قدرت نیروهای نظامی کشور پرسید که عراقچی پاسخ داد: باید این صحبت‌ها را در بستری که طرح شده‌اند بررسی کرد. متاسفانه این صحبت‌ها مقداری دستاویز مسائل داخلی شده است. اگر به فضای طرح آن‌ها توجه شود کاملا روشن است که منظور و مقصود آن چه بوده است. اتفاقا صحبت‌های ظریف اشاره به توانایی‌های دفاعی واقعی ایران بوده است که فراتر از سلاح است. وی و هیچ کسی نمی‌تواند توانایی‌های نظامی و دفاعی ما را انکار کند و فراتر از آن روحیه بسیجی و شهادت‌طلبانه و ایثار مردم ایران است که توان دفاعی ایران را ایجاد کرده است و صحبت‌های ظریف نیز در چنین بستری مطرح شده است.

او تاکید کرد: طرف مقابل ما نیز می‌داند آن چه که ما را به مذاکره آورده است بحث تحریم‌ها نبوده بلکه بحث پشتوانه عظیم مردمی و دست پر ما در مباحث هسته‌ای بوده است.

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره این که آیا تناسبی بین آن چه داده‌ایم و آن چه در مذاکرات گرفته‌ایم وجود دارد؟ گفت: ما غنی‌سازی را گرفتیم و اراده‌مان را به طرف مقابل تحمیل کردیم. در مقابل اطمینان‌سازی می‌کنیم که سلاح هسته‌ای وجود ندارد. این اطمینانی است که ما به غربی‌ها داده‌ایم. در حقیقت سلاحی که وجود ندارد امتیازی است که ما به آن‌ها داده‌ایم.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 با تشریح اصل برد - برد در مذاکرات گفت: خواسته ما از مذاکرات این بوده است که برنامه صلح‌آمیز ایران ادامه پیدا کند و غنی سازی نیز در آن وجود داشته باشد و تحریم‌ها برداشته شود که اگر به این موقعیت برسیم برنده شده‌ایم. طرف مقابل ما نیز نگران سلاح هسته‌ای است. ما تاکید کرده‌ایم اگر شرایطی ایجاد کنیم که این نگرانی رفع شود آیا شما نیز برنده شده‌اید که گفته‌اند بله.

وی با تاکید بر این که اعتمادسازی تنها چیزی است که ما انجام داده‌ایم، گفت: ممکن است در مسیر این اعتمادسازی موقتا برخی از فعالیت‌های‌مان را متوقف کنیم که آن نیز در راستای نیازهای‌مان خواهد بود. ما غنی‌سازی 20 درصد را به دلیل این که نیازهای‌مان تامین شده بود محدود کردیم. غنی‌سازی 20 درصد ثمره خون شهدای هسته‌ای کشورمان است که این کار را انجام دادند و پشت دشمنان را به خاک مالیدند. حالا نیازهای کشور رفع شده و ما با توجه به رفع نیازها، محدودیت‌ها را انجام دهیم تا به اعتمادسازی برسیم. ما از اعتمادسازی نگرانی نداریم، حاضریم اعتمادسازی کنیم و در مسیر آن ممکن است اقداماتی انجام دهیم که اسم آن امتیاز دادن نیست بلکه ایجاد اطمینان دادن است تا اراده ما قالب شود و غنی‌سازی ما جا بیفتد.

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره این که شما در یکی از خبرگزاری‌ها گفته‌اید که به مذاکره با 1+5 خوش‌بین نیستید، علت این موضوع چه بوده است؟‌ گفت: ما به مذاکرات خوش‌بین نیستیم و علت آن نیز کاملا روشن است. ما هیچ‌گاه به دشمنان خودمان خوش‌بین نبوده‌ایم. مذاکرات در صورتی موفق خواهد بود که طرف مقابل ما از اراده سیاسی و حسن نیت لازم برای پیشبرد مذاکرات برخوردار باشد. ما به آن‌ها این خوش‌بینی را ندادیم که این مذاکرات را با حسن نیت تا آخر به پیش ببرند و با این نگاه بدبینانه خودمان است که به مذاکرات ادامه می‌دهیم اما ناامید نیستیم. اصولا دیپلمات نباید هیچ‌گاه ناامید باشد و باید امیدوار باشد تا بتواند راه دیگری پیدا کند تا از انتخاب‌های دیگر جلوگیری شود.

این عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: ما در مذاکرات در شرایطی وارد می‌شویم که خوش‌بینی بیش از حد و غیرمعقول و اطمینان به دشمن نداریم اما امیدوار به سرانجام رسیدن مذاکرات هستیم.

ادامه دارد...

کد N162250