گری کاسپارف: پوتین قوانین خودش را دارد

سیاسی

قهرمان سابق شطرنج جهان و مخالف کنونی رئیس‌جمهوری روسیه گفت: قیاس تمثیلی صفحه شطرنج برای وضعیت اوکراین مناسب نیست چرا که رئیس‌جمهوری روسیه طبق قوانین بازی نمی‌کند.

قهرمان سابق شطرنج جهان و مخالف کنونی رئیس‌جمهوری روسیه گفت: قیاس تمثیلی صفحه شطرنج برای وضعیت اوکراین مناسب نیست چرا که رئیس‌جمهوری روسیه طبق قوانین بازی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت پولتیکو، گری کاسپارف، قهرمان سابق شطرنج جهان و مخالف کنونی ولادیمیر پوتین، گفت: من نسبت به استفاده از قیاس تمثیلی شطرنج هشدار می‌دهم چرا که شطرنج قوانین خاصی دارد و پوتین آشکارا به قوانین اهمیت نمی‌دهد چرا که اقدامات کنونی او در اوکراین نقض قوانین بین‌الملل و معاهده‌های بین‌المللی است که روسیه پیشتر آنها را امضا کرده است.

این فعال و منتقد ضد پوتین گفت: حتی اگر غرب نخواهد با روسیه بجنگد، پوتین در حال حاضر تصمیم به آغاز یک جنگ گرفته است.

وی افزود: چه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا دوست داشته باشند چه نه، آنها در حال حاضر وارد تقابل با پوتین شده‌اند چرا که پوتین تقابل خود را آغاز کرده و ادامه خواهد داد. مهم نیست که واشنگتن در حال حاضر چه اقدامی انجام می‌دهد، تقابل نهایتا اجتناب‌ناپذیر است و بهتر است امیدوار باشیم که این تقابل تنها یک جنگ سرد با اعمال تحریم خواهد بود نه بیشتر.

کاسپارف سازمانی تحت عنوان "جبهه متحد مدنی" تاسیس کرده که به عنوان بخشی از یک ائتلاف بزرگتر موسوم به "روسیه دیگر" دموکراسی آزاد در روسیه را حمایت می‌کند.

مایک راجرز، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه شرایط کنونی را به بازی شطرنج تشبیه کرد که در آن آمریکا از حریف خود یعنی روسیه پیش افتاده است.

وی افزود: پوتین در حال بازی شطرنج است و فکر می‌کنم ما در حال تیله بازی هستیم وحتی فکر نمی‌کنم این اقدامات شبیه بازی شطرنج باشد.

انتهای پیام

کد N162141